Podľa dostupných informácií sa ministerstvo vnútra priamo nevyjadrilo k zakúpeniu bariéry, ktorá má v najbližšej dobe slúžiť na ochranu proti príchodu mirgrantov na naše územie. Momentálne prebieha overovanie na nasadenie tohto viacúčelového zariadenia. Preto považuje tento výrok za nepravdivý.
Dňa 23. septembra 2009 TASR informovalo, že minister vnútra SR Kaliňák chce na slovensko-maďarských hraniciach postaviť bariéru, ktorá má zabrániť príchodu utečencov na naše územie. Bariéra sa dá rozložiť vo veľmi krátkom čase a následne sa naplní pieskom. Ide o viacúčelové zariadenie, ktoré bude mať k dispozícii Hasičský a záchranný zbor. Výhodou je že sa dá veľmi rýchlo rozložiť a nie je potrebné kopať základy. Táto bariéra sa môže použiť proti povodniam, zosuvom pôdy ale aj ako bariéru na ochranu štátnej hranice.
"Bariéra funguje na princípe vysúvania z kontajnera, ktorý ťahá náves. V jednom kontajneri je 330 metrov zábrany s výškou viac ako dva metre, ktorá sa po postavení naplní pieskom alebo zeminou,"popisuje denník Pravda dňa 24. septembra 2015. Ďalej uvádza, že táto bariéra je určená na krátke úseky, kde sa očakáva vlna migrantov, nie na celú hranicu.
Podľa denníka Pravda dňa 24. septembra 2015 ministerstvo vnútra SR priamo neodpovedalo na otázku zakúpenia takejto bariéry."Momentálne študujeme technické parametre systému a overujeme jeho nasadenie v podmienkach Slovenskej republiky. V rámci ministerstva vnútra sme sa rozhodli ísť cestou zariadenia, ktoré je viacúčelové a vieme ho využiť na rôzne situácie predovšetkým humanitárno-záchranárskeho charakteru,"poznamenal rezort.
Kaliňáka výstavba zábran by bola možná až po tom, ak by v iných štátoch zlyhala ochrana vonkajšej schengenskej hranice, uviedlo ČTK pre Pravdu.