DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Ale Slovenská republika od roku 2008 vždy z tých najohrozenejších oblastí povyberala rodiny s deťmi, matky s deťmi, ktoré boli ohrozené. Boli na chvíľku na Slovensku a potom sme ich poslali do ich novej krajiny, do Spojených štátov. Robili sme takéto projekty na naše náklady.

Kalinák vs. Žitnanská o uteceneckej kríze a reforme ESO - 09.11.2015
Pravda

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), ktorej súčasťou je aj Slovensko, zabezpečuje transfer migrantov a ich prípravu na bežný život v niektorej z krajín, ktoré sú do programu zapojené a majú voľnejšiu migračnú politiku (aj USA). Podľa dostupných informácií, Slovensko je do programu humanitného transferu zapojené od roku 2008 a migranti najčastejšie mieria do Spojených štátov amerických. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


V prípade potreby je IOM pripravená a schopná poskytovať služby v krízových situáciách (napr. prírodné katastrofy, konflikty) prostredníctvom svojich misií a úradov v dotknutých krajinách – v roku 2008 IOM Slovensko týmto spôsobom poskytla pomoc vnútorne vysídleným osobám v Gruzínsku v dôsledku konfliktu s Ruskom.


Od roku 2009 do konca júla 2015 IOM v spolupráci s partnermi cez tranzitné centrum v SR presídlila spolu 791 utečencov z Afganistanu, Eritrey, Etiópie, Iraku, Somálska a Sudánu. Väčšina z týchto utečencov bola presídlená do USA, ďalší našli svoj nový domov aj v Kanade a Nórsku.

Na základe trojstrannej dohody medzi vládou Slovenskej republiky, Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnou organizáciu pre migráciu (IOM) poskytla Slovenská republika v roku 2013 dočasné útočisko 138 utečencom a v roku 2014 celkovo 270 utečencom. Utečencov prepravila na Slovensko IOM a ubytovaní boli v Núdzovom tranzitnom centre v Humennom (Emergency Transit Centre – ETC), kde po dobu maximálne šiestich mesiacov absolvovali prípravu na život v niektorej z prijímacích krajín.

Utečenci prijatí v roku 2013 boli afganskej a somálskej národnosti a prepravení boli z Iránu a Eritrey. Viac ako dve tretiny z utečencov prijatých v roku 2014 tvorili Somálčania, zvyšní utečenci boli afganskej a etiópskej národnosti. Na Slovensko boli prepravení z utečeneckých táborov v Eritrei, Iráne a Jemene.

V roku 2013 bolo zo Slovenska po príprave úspešne presídlených 185 utečencov a väčšina z nich našla svoj nový domov v Spojených štátoch amerických, ďalšia časť v Nórsku. V roku 2014 bolo 162 utečencov presídlených z ETC do Spojených štátoch amerických.

IOM v programe humanitárneho transferu utečencov cez Slovenskú republiku organizuje prepravu utečencov do Slovenskej republiky a následne do krajiny konečného presídlenia. IOM ďalej zodpovedá za služby utečencom spojené s bezpečnostnými pohovormi, lekárskymi prehliadkami a kurzmi kultúrnej orientácie. 

(Zdroj: iom.sk)


Dátum zverejnenia analýzy: 08.11.2015
success
error