DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Ale migrácia nie je len bezpečnostným rizikom z pohľadu terorizmu, ale aj z pohľadu všeobecnej bezpečnosti. Sa môžete pozrieť, zrazu koľko domov sa začalo podpaľovať, všelijaké útoky na migrantov. Všetky tieto veci. A môžem povedať o švédskej vláde alebo o nemeckej vláde, že by bola protiimigrantsky naladená? Nie.

Kalinák vs. Žitnanská o uteceneckej kríze a reforme ESO - 09.11.2015
Pravda

Výrok označujeme za pravdivý, keďže podľa dostupných informácií získaných z viacerých médií došlo skutočne v niektorých štátoch Európy k zvýšenému  počtu prípadov extrémizmu či xenofóbnych nálad voči migrantom.
V súvislosti s utečeneckou krízou zaznamenávame v poslednej dobe čoraz častejšie a výraznejšie prejavy extrémizmu po celej Európe, Slovensko nevynímajúc.

Azda najviac incidentov zaznamenali štáty, ktoré nesú najväčšiu ťarchu prívalu utečencov do svojich miest. Aj keď si Nemecko naďalej udržuje pozitívny imidž krajiny, ktorá vo veľkom víta utečencov, narastajúcu vlnu nenávisti nemožno len tak prehliadnuť. Nemecký magazín Der Spiegel napríklad poznamenal, že v prvom polroku tohto kalendárneho roka bolo v Nemecku zaznamenaných 173 prípadov útokov pravicových extrémistov , ktoré zahŕňali útoky na azylové domy pre utečencov. Toto číslo sa takmer strojnásobilo v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Der Spiegel dokonca tvrdí, že číslo týchto útokov je omnoho vyššie, avšak mnoho imigrantov má strach nahlásiť problémy s extrémistami polícii. Najviac útokov je zaznamenaných na území bývalého východného Nemecka, avšak na vzostupe sú i útoky v iných spolkových štátoch. Sú zaznamenané prípady podpaľačstva i priame útoky na imigrantov. Terčami útokov od extrémistov sú taktiež lokálni aktivisti a politici, ktorí utečencov obhajujú.

Mnohé pravicové skupiny používajú internet, aby vybičovali antipatie, kde facebookové stránky ako "nemecký vlastenecký odpor" alebo "Freital odoláva" sú vyžívané na šírenie nenávisti. Krajne pravicová Národná demokratická strana nedávno zorganizovala protest proti niekoľkým stovkám migrantov, ktorí majú byť umiestnení v tamojšej budove bývalého železiarstva. Aj keď politické špičky Nemecka na čele s prezidentom Gauckom a kancelárkou A. Merkelovou extrémistické útoky razantne odsúdili, iní ako napríklad Horst Seehofer, ktorý stojí v čele konzervatívnej Kresťansko-sociálnej únie (CSU), bavorskej sesterskej strany kancelárky Merkelovej (CDU) hovorí o masovom zneužívaní azylového systému.

Švédsko,  krajina s jednou z najštedrejších migračných politík spomedzi krajín EÚ, sa takisto nevyhlo nárastu násilia zo strany extrémistov k utečencom a vzostupu krajnej pravice. Väčšina dostupných konkrétne vyčíslených údajov narastajúceho násilia v dôsledku zvýšenej migrácie do krajiny je zaznamenaná najmä pre rok 2014, aj keď odkazy na pokačujúce násilie namierené proti migrantom odkazuje taktiež na rok 2015. V posledných mesiacoch sú zaznamenané útoky na žobrajúcich migrantov, pri ktorých nechýba podpaľačstvo, pokus o prejdenie autom, poliatie kyselinou a iné násilnosti. Švédska Národná rada pre prevenciu kriminality uvádza, že v roku 2014 bolo zaznamenaných 300 útokov, čo predstavuje 23% nárast oproti predchádzajúcemu roku. Ďalším nebezpečným javom je i rastúca popularita krajnej pravicovej strany Švédski demokrati, ktorá podľa najnovších prieskumov výrazne stúpla vo švédskej spoločnosti na popularite. Vďaka nejasným stanoviskám švédskej vlády k problémom s migrantmi môže krajná pravica využiť súčasnú situáciu vo svoj prospech.

Dátum zverejnenia analýzy: 08.11.2015
success
error