DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

A my nakoniec pravidelne každý týždeň vraciame nelegálnych migrantov, ktorých sme u nás zadržali, ktorí sa ukázali ako ekonomickí migranti a vraciame ich späť. A postupne znižujeme aj našich.

Kalinák vs. Žitnanská o uteceneckej kríze a reforme ESO - 09.11.2015
Neoveriteľné

Štatistiky o počte  zadržaných nelegálnych migrantov na území SR a ich odovzdávaní podľa readmisných dohôd sú známe k obdobiu 30. júna 2015. Kvôli absencii dostupných údajov v rámci týždenných alebo mesačných štatistík po tomto období Kaliňakov výrok nemôžeme potvrdiť ani vyvrátiť. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Úrad hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru zaznamenal v roku 2014 na území Slovenska spolu 1304 nelegálnych migrantov. Na vonkajších hraniciach Slovenskej republiky zadržali 240 ľudí, zvyšní padli do rúk polície vo vnútrozemí, na hraničných priechodoch pri výstupe zo SR alebo po vrátení z iného členského štátu. Najviac nelegálnych migrantov pochádzalo z Ukrajiny, policajti ich zadržali až 550. Štátnu príslušnosť Afganistanu uviedlo 154 nelegálnych migrantov a Sýriu 76. Kým Ukrajincov a Afgancov bolo najviac v roku 2013, Sýrčanov vtedy zadržali len 22. V roku 2014 však došlo podľa MV SR k obrovskému nárastu nelegálnych migrantov zo Sýrie v celej Európskej únii.
„Za nárastom Sýrčanov zadržaných na Slovensku v roku 2014 stojí konflikt v Sýrii, používanie západnej Balkánskej trasy, vstup do Maďarska a sekundárna migrácia Sýrčanov cez územie Slovenska smerom do Česka a ďalej do Nemecka. Okrem toho došlo k väčšej aktivizácii prevádzačských skupín pôsobiacich na západnej Balkánskej trase a na trase sekundárnej migrácie,“ uviedol Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra. (TASR )

Dostupné údaje Ministerstva vnútra SR obsahujú štatistický prehľad legálnej a nelegálnej migrácie v SR za prvý polrok 2015. K 30. júnu 2015 evidujú 943 prípadov nelegálnej migrácie (s. 23). Návratová politika a prijaté osoby na územie SR sú v štatistike taktiež zahrnuté (s. 69).


Dátum zverejnenia analýzy: 08.11.2015
success
error