DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

No ale už dnes je to viac ako 12 krajín, ktoré sú proti (téma trvalých relokačných mechanizmov, pozn.). To už nie sme len my. To už sú aj Španieli, aj ďalšie krajiny, ktoré hovoria.

Kalinák vs. Žitnanská o uteceneckej kríze a reforme ESO - 09.11.2015
Neoveriteľné


Podľa tvrdení R. Kaliňáka je proti zavedeniu trvalého mechanizmu prerozdeľovania utečencov nielen Slovensko, ktoré principiálne odmieta permanentný mechanizmus rozdeľovania a taktiež nesúhlasí s povinnými kvótami ale už v tomto čase aj ďalších viac ako krajín, ku ktorým priraďuje Španielsko a ďalšie krajiny.

Z návrhu záverov, ktoré odzneli na summite EÚ 15. októbra 2015 je dokázateľné určiť krajiny, ktoré zásadovo odmietajú zavedenie relokačných mechanizmov týkajúcich sa migrantov. Ide o krajiny V4 a Slovensko, ktoré ostro proti takémuto mechanizmu. Ako uviedol premiér R. Fico  medzi štátmi, ktoré presadzujú zavedenie trvalých mechanizmov a Vyšehradskou štvorkou prišlo na summite EÚ k určitej rétorickej roztržke. Taktiež poznamenal, že proti spomenutému mechanizmu je napríklad aj Španielsko. 
Po skončení summitu premiér R. Fico pre aktuality.sk poznamenal:
,,Dali sme dohromady sily, bolo to veľmi nepríjemné, podobne ako pri povinných kvótach, a podarilo sa nám to zablokovať. Je zrejmé, že dnes si mnohé krajiny, ktoré by privítali trvalý mechanizmus, uvedomujú, že príde k veľkému konfliktu, ak nastane pokus o presadenie trvalého mechanizmu.
http://www.aktuality.sk/clanok/306256/fico-s-v4-odmietli-trvale-rozdelenie-utecencov-vypukla-roztrzka/
 Neuviedol však presný počet a názvy týchto krajín, ktoré by boli proti trvalému mechanizmu
Po zasadnutí Európskej rady  ohľadom spomenutého návrhu premiéri a prezidenti členských štátov EÚ nedospeli ku žiadnemu konsenzu.
Slovenko sa pripojilo k rozdeleniu 40 000 utečencov na dobrovoľnej báze. Z nich má prijať 100 ľudí. Proti povinným kvótam sa napriek postavilo tiež Česko, Maďarsko a Rumunsko.Napriek ich odporu toto rozdelenie prešlo väčšinovým hlasovaním na rade ministrov vnútra EÚ.
R. Kaliňák pre ďalšie média 8. novembra uviedol, že Slovensko si musí vedieť uchrániť svoje tradície a hodnoty. Pokračoval, že odmietavé stanovisko voči trvalému prerozdeľovaniu utečencov zaujal okrem štátov V4 aj Fínsko, Belgicko či Estónsko.
Tu však neuviedol presný počet presahujúci 12 krajín, ktoré sú proti. Poznamenal, že ich počet začína narastať. http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Schvalenie-trvaleho-mechanizmu-prerozdelovania-migrantov-by-znamenalo-rozvrat-Europy-Vyhlasil-Robert-Kalinak-255755
Nie je zrejmé o aký počet krajín dodnes ide, ktoré nezastávajú ideu trvalého mechanizmu prerozdeľovania migrantov. Po výsledkoch rokovania Európskej rady sa však počet týchto krajín navyšuje, tým, že si tieto krajiny začínajú uvedomovať riziko hrozby, ktoré môže nastať, ak si krajiny nebudú vedieť uchrániť svoje vlastné tradície a hodnoty.

Dátum zverejnenia analýzy: 08.11.2015
success
error