Ak sa dneska vyjadrí kancelár Nemecka, že predsa nebudeme prihliadať na štáty, ktoré majú málo obyvateľov.
Nemecký kancelár Friedrich Merz skutočne pohrozil Slovensku a Maďarsku obmedzením prístupu k eurofondom. Merz však nehovoril, že EÚ nemá prihliadať na potreby malých štátov, ale o tom, že rozhodnutia EÚ nemôže blokovať malá časť krajín. Výrok Rudolfa Huliaka preto hodnotíme ako nepravdivý.
Nemecký kancelár Friedrich Merz tieto slová vyslovil na konferencii WDR Europaforum. V rozhovore s novinárom verejnoprávnej stanice ARD Markusom Preißom hovoril o dôležitosti jednoty v Európskej únii. Následne reagoval na otázku moderátora, čo so štátmi, ktoré odmietajú spolupracovať.
„Ak budeme pokračovať v tomto kurze, nevyhneme sa konfliktu s Maďarskom a Slovenskom. Nemôžeme dovoliť, aby rozhodnutia celej EÚ záviseli od nejakej malej menšiny. A určite by mohlo dôjsť k jasnejším slovám a možno aj tvrdším konfliktom,“ reagoval Merz.
„Na otázku, aké sú možnosti vysporiadania sa s týmito štátmi, Merz odpovedal: Existuje viacero možností, členské štáty, ktoré porušujú zásady právneho štátu, môžu byť konfrontované s infringementom (konanie o porušení práva EÚ, pozn.). Je tu ešte vždy možnosť odobratia európskych prostriedkov.“
Európska únia má k dispozícii tzv. mechanizmus podmienenosti, ktorý umožňuje pozastaviť platby z eurofondov, ak existuje vážne riziko, že porušovanie zásad právneho štátu v členskom štáte ohrozuje finančné záujmy EÚ. Tento mechanizmus bol v praxi použitý napríklad voči Maďarsku.
Zmrazenie eurofondov je aj jedným z dôsledkov konania podľa článku 7 Zmluvy o EÚ. Ide o najtvrdší nástroj, ktorý môže viesť až k dočasnému odobratiu hlasovacích práv členskému štátu v Rade EÚ. Toto konanie sa spúšťa v prípade vážneho a pretrvávajúceho porušovania hodnôt EÚ, medzi ktoré patrí aj právny štát.
Nemecký kancelár nemá formálne kompetencie, aby hociakému členskému štátu odobral prístup k eurofondom. Nemecko má však, ako najväčší prispievateľ do rozpočtu EÚ, veľký neformálny vplyv.