Dneska sa nám snaží opozícia nahovoriť, že nepodpísanie zmluvy WHO nebudeme participovať na najmodernejšom výskume, najmodernejších látkach, resp. liekoch. Toto je absolútny nezmysel, absolútny nezmysel.
Poslanci opozície aj Slovenská akadémia vied upozorňujú, že Slovensko by sa pri odmietnutí Pandemickej dohody pripravovanej na pôde Svetovej zdravotníckej organizácie nezúčastilo na procese zdieľania informácií, koordinácie výskumu ani prístupu k novým liekom, vakcínam a diagnostickým nástrojom. Pandemická dohoda WHO podporuje medzinárodnú vedeckú spoluprácu, účasť na klinických štúdiách a spravodlivý prístup k výsledkom výskumu, vrátane liekov a vakcín v časoch zdravotných kríz a pandémií. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.
Slovensko sa zdržalo hlasovania o prijatí pandemickej zmluvy. Opozícia reagovala, že odmietnutie pandemickej dohody by Slovensko mohlo pripraviť o prístup k medzinárodne koordinovanej pomoci. Podľa poslanca Oskara Dvořáka z Progresívneho Slovenska by Slovensko v prípade neúčasti na dohode „bolo mimo rozdeľovania liekov, techniky a zdieľania kľúčových informácií“.
“Všetky krajiny budú mať najnovšie medicínske poznatky, my budeme mať akurát mikroskopové analýzy pána Kotlára. Vyzývam ministra zdravotníctva Šaška, aby to nezostal len pri prázdnych slovách, ale aby sa zasadil za zotrvanie Slovenska pri pandemickej zmluve. Ochrana zdravia občanov nemôže ustupovať politickej trafike premiéra Fica a bludom poslanca Kotlára,” dodal Dvořák.
K stanovisku Slovenska k pandemmickej dohode sa vyjadril aj odborník na zdravotníctvo Tomáš Szalay z SaS, ktorý zdôraznil, že dohoda slúži „na výmenu vedeckých informácií, koordináciu opatrení a rovný prístup k ochranným prostriedkom“.
V tejto súvislosti vydala vyhlásenie aj Slovenská akadémia vied. Zdôraznila, že dokument vychádza z vedeckých poznatkov a je výsledkom rokovaní členských štátov WHO. Podľa SAV je dôležitou súčasťou dohody „podpora rýchleho a otvoreného zdieľania dát medzi vedeckými a zdravotníckymi pracoviskami a podpora zapojenia vedcov a zdravotníkov do medzinárodnej spolupráce, výskumu a klinických skúšaní. Dohoda sa tiež snaží zabezpečiť spravodlivý prístup k liekom, vakcínam a diagnostickým postupom v prípade budúcich pandémií.“
Pandemická dohoda WHO
Podľa textu Globálnej pandemickej dohody WHO je v čase zdravotných kríz a pandémií medzinárodná vedecká spolupráca, ako aj spravodlivý prístup k výsledkom výskumu, vrátane liekov, vakcín a diagnostiky, významným pilierom dokumentu. Dohoda v článku 9 uvádza, že zmluvné strany sa zaviažu k rozvoju a udržiavaniu výskumných a vývojových kapacít a budú „spolupracovať na podpore výskumnej spolupráce, prístupu k výskumu a rýchlemu zdieľaniu výsledkov, najmä počas globálnych zdravotných kríz“ (čl. 9 ods. 1)
Dohoda takisto podporuje zapojenie krajín a ich výskumníkov do klinických skúšaní počas zdravotných kríz, čo výslovne uvádza v článku 9 ods. 3. Strany majú počas pandémie podporovať dobre navrhnuté klinické skúšania vrátane zabezpečenia reprezentatívnosti populácií, zdieľania vakcín či terapeutík ako porovnávacích produktov, a umožnenia prístupu k liečivám, ktoré zo skúšaní vzídu.
Článok 12 sa venuje tzv. systému PABS (Pathogen Access and Benefit Sharing System). Ten má zabezpečiť, že krajiny, ktoré prispejú zdieľaním patogénov alebo ich genetických sekvencií, získajú spravodlivý a rovný prístup k benefitom, najmä k vakcínam, liekom a diagnostickým nástrojom vyvinutým na základe týchto dát.
Tento princíp dohoda premieta aj do povinností výrobcov. Každý zapojený výrobca by mal podľa návrhu dohody sprístupniť 20 % svojej produkcie vakcín, terapeutík a diagnostík WHO, z toho časť ako dar a časť za prijateľnú cenu, na základe právne záväzných zmlúv (čl. 12 ods. 6).
Dohoda tiež hovorí o podpore prenosu technológií a know-how na výrobu týchto produktov, najmä smerom k rozvojovým krajinám, aby mali možnosť zapojiť sa do výroby a distribúcie (čl. 11 ods. 1).