PS
Je závažným porušením, ak je 2× odsúdený guvernér Národnej banky (...), o čom píšu celosvetové relevantné médiá.
29. mája 2025 uznal Špecializovaný súd v Pezinku Petra Kažimíra vinným z podplácania. V tom istom prípade mu už bola raz neprávoplatne uznaná vina v roku 2023, proti rozhodnutiu sa odvolala špeciálna prokuratúra. Podľa Zákona o Národnej banke Slovensko má byť guvernér bezúhonný, t. j. nebyť odsúdený za úmyselný trestný čin (§ 7, ods. 4). Keďže sa však Kažimír môže proti rozhodnutiu odvolať, rozhodnutie nie je konečné a právoplatné, zostáva preto naďalej bezúhonný. O rozhodnutí súdu informovali viaceré zahraničné média, ktoré poukazovali predovšetkým na jeho prepojenie so stranou Smer alebo aj na možné dopady rozsudku pre dôveryhodnosť Európskej centrálnej banky.
O usvedčení Petra Kažimíra informovali mnohé zahraničné média, medzi inými: Financial Times, POLITICO, Reuters, The Washington Post, Al Jazeera a CNBC. Financial Times okrem základných informácii spomenuli aj napätie medzi vládnucimi politickými stranami, ktoré Kažimírov prípad vzbudzuje, a o Kažimírovi hovorili hneď v titulku ako o členovi Rady guvernérov Európskej centrálnej banky, poukazujúc tak na skutočnosť, že Kažimír nie je len guvernér banky jedného štátu.
POLITICO sa tiež zameralo na poškodenie renomé Európskej centrálnej banky, keďže Kažimír je už druhý guvernér podozrivý v korupčnej kauze. Reuters len informovalo o rozsudku súdu, podobne ako CNBC, ktoré doplnilo aj detaily z dňa vyhlásenia. The Washington Post zasadil Kažimírov rozsudok do širšieho politického kontextu korupčných káuz ľudí napojených na Smer, ako i krokov súčasnej Ficovej vlády, menovite zmien v Trestnom zákone v otázkach korupcie. Al Jazeera informovala v prvom rade o Ficovej ostrej reakcii na rozsudok.