PS
V prípade prezidenta Trumpa v Spojených štátov. To niekoľko dní bola zvolaná komisia aj z predstaviteľov Republikánov, aj z predstaviteľov demokratov, aby sa dostali k tomu, prečo sa stalo, čo sa stalo.
V USA sa pred prezidentskými voľbami v roku 2024 odohrali dva pokusy o atentát na republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa. Krátko po prvom incidente vznikli v oboch komorách Kongresu pracovné skupiny zložené zo zástupcov oboch politických strán, ktoré mali preskúmať bezpečnostné nedostatky vedúce k atentátu. O zisteniach a odporúčaniach bola verejnosť informovaná dôsledne informovaná. Výrok Tomáša Valáška preto hodnotíme ako pravdivý.
Prvý atentát sa odohral 13. júla v Pensylvánii počas predvolebného zhromaždenia. Útočník zasiahol Trumpa do pravého ucha, pričom jeden účastník bol zabitý a dvaja ďalší kriticky zranení.
Bezprostredne po incidente začal vyšetrovanie senátny Výbor pre vnútornú bezpečnosť a vládne záležitosti (HSGAC) spolu s podvýborom pre vyšetrovania, ktorých cieľom bolo identifikovať zlyhania a nedostatky v bezpečnostných opatreniach vedúce k pokusu o atentát. Výbor sa skladal zo zástupcov oboch politických strán - Republikánov aj Demokratov.
Výbor si vyžiadal dokumenty od niekoľkých agentúr vrátane FBI, Ministerstva vnútornej bezpečnosti a Tajnej služby USA. Riaditelia týchto inštitúcií boli predvolaní na verejné i neverejné vypočutia. Členovia Výboru zároveň preskúmali miesto činu aj osobne. (.pdf, str. 3-4)
Výsledky vyšetrovania poukázali na vážne zlyhania v plánovaní, komunikácii a koordinácii medzi bezpečnostnými zložkami. Vyšetrovanie tiež odhalilo, že upozornenie o prítomnosti strelca na streche bolo prijaté neskoro, čo zabránilo včasnej reakcii. (.pdf, str. 8-9). Senátny výbor vydal odporúčania pre Tajnú službu, aby zlepšila svoje operácie pred chránenými podujatiami a zefektívnila komunikáciu.
Vlastnú pracovnú skupinu zloženú z členov oboch politických strán vytvorila aj Snemovňa reprezentantov. Jej cieľom bolo prešetrenie príčin a zlyhaní pri oboch atentátoch na Trumpa. Skupina zverejnila záverečnú správu, v ktorej identifikovala zlyhania v oblasti plánovania, realizácie a vedenia tajnej služby a jej partnerov z oblasti presadzovania práva.
Pracovná skupina v záverečnej správe poukázala na významné nedostatky v plánovaní, realizácii a vedení tajnej služby a jej partnerov z oblasti presadzovania práva. Kongresmani navrhli 37 odporúčaní, aby posilnili bezpečnostné opatrenia a zabránili podobným zlyhaniam bezpečnosti v budúcnosti.
Začatie vyšetrovania oznámil aj Úrad generálneho inšpektora amerického ministerstva vnútornej bezpečnosti. Úrad chce preveriť postup americkej tajnej služby v spojitosti s bezpečnosťou Donalda Trumpa. Vlastnú internú správu o vyšetrovaní incidentu zverejnila aj Tajná služba USA.
Tomáš Valášek hovorí o vyšetrovaní atentátu na Trumpa v kontraste k priebehu vyšetrovania atentátu na premiéra Fica, o ktorom má slovenská verejnosť, aj po vyše deviatich mesiacoch, stále minimum informácii. Generálna prokuratúra na kauzu hneď na začiatku uvalila informačné embargo.
V utorok 25. februára na bol Generálnu prokuratúru doručený návrh na podanie obžaloby na obvineného Juraja Cintulu pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. O ďalšom postupe rozhodne prokurátorka.
Vlastné vyšetrovanie vedie inšpekcia ministerstva vnútra. Zaoberá sa postupom premiérovej ochranky pri zásahu na námestí v Handlovej. Zároveň preveruje, ako sa pár hodín po udalosti dostalo na verejnosť video s Cintulovými vyjadreniami krátko po zadržaní.
Premiér Fico oznámil, že vo vyšetrovaní je zapojená aj tajná služba SIS. Jeho vyjadrenie neskôr podporil aj minister Šutaj Eštok po zasadnutí vlády v utorok 15. októbra, ktorý povedal, že si správu objednal samotný premiér Neskôr minister poslal stanovisko, v ktorom svoje pôvodné vyjadrenie korigoval. Vyjadrenie poprela aj tajná služba.
Viaceré opozičné strany už vyslovili obavu, že cieľom očakávanej správy SIS je kompromitácia ich predstaviteľov.