Hlas
Naozaj tu je základný rozdiel medzi núdzovým stavom, toto je mimoriadna situácia, tá výhoda je, že sa dá urobiť iba na okresy, ktorých sa to týka. Momentálne pán minister hovorí, že táto situácia by mohla byť vyhlásená v 12 zo 79 okresov a netýka sa všetkých obyvateľov, ktorí tam žijú, ale iba skupiny. V tomto prípade lekárov, ktorí podali výpovede, teda na rozdiel od núdzového stavu to nie je plošné opatrenie, nie je to obmedzovanie osobnej slobody, netýka sa to všetkých ľudí, ale je to naozaj iba jednej skupiny.
Oba režimy, núdzový aj mimoriadny stav, je možné vyhlásiť plošne v rámci celej republiky, ale aj len pre určitý okres. Mimoriadna situácia rovnako ako núdzový stav dáva štátnym orgánom právomoc obmedziť osobnú slobodu občanov, keďže počas nej sú fyzické osoby povinné riadiť sa pokynmi na evakuáciu, ukrytie alebo poskytnúť veci na zabezpečenie civilnej ochrany, čo predstavuje určité obmedzenie ich práv. Núdzový stav môže byť tiež vyhlásený selektívne a mimoriadna situácia môže obmedziť práva občanov na vyhlásenom území, preto výrok hodnotíme ako zavádzajúci.
Núdzový stav môže vláda na Slovensku vyhlásiť celoplošne alebo v určitej oblasti republiky. V čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť určité základné práva a slobody fyzických osôb.
Mimoriadnu situáciu môže vyhlásiť obec, okresný úrad alebo vláda. Mimoriadna situácia značí obdobie ohrozenia kvôli mimoriadnej udalosti, ktorá ohrozuje život, zdravie alebo majetok. V prípade vyhlásenie mimoriadnej situácie sú fyzické osoby povinné dodržiavať pokyny inštitúcii a osôb zodpovedných za civilnú ochranu, riadiť sa pokynmi na ukrytie a evakuáciu, podieľať sa na zabezpečení civilnej ochrany alebo poskytnúť nimi vlastnené veci na zabezpečenie civilnej ochrany.
Návrh novely zákona o doplnenie novej definície mimoriadnej udalosti ako kritickej nedostupnosti ústavnej zdravotníckej starostlivosti, ktorý v nedeľu 8. decembra schválila vláda, nie je plošné opatrenie. Novela zákona by v prípade vyhlásenia mimoriadnej situácie na základe novej mimoriadnej udalosti udelila zdravotným pracovníkom povinnosť vykonávať zdravotnú starostlivosť. V prípade, že zdravotník odoprie vykonať alebo úmyselne nevykoná svoju povinnosť, hrozí mu trest odňatia slobody na 1 rok. Ak takýmto konaním dôjde k ujme na zdraví alebo smrti, hrozí trest odňatia slobody až na 5 rokov.
Podľa ministra zdravotníctva Kamila Šaška budú mať lekári naďalej všetky svoje práva vrátane práva na oddych a práva na OČR. Ďalej minister zdravotníctva uviedol, že by malo byť možné dosah mimoriadnej situácie územne obmedziť na konkrétne nemocnice. Podľa dát a informácií ministerstva zdravotníctva by sa situácia mohla týkať 12 zo 79 okresov. Minister ani ministerstvo však neodpovedali na otázku, ktorých nemocníc alebo okresov konkrétne by sa vyhlásenie mimoriadnej situácie mohlo týkať.
V minulosti hromadné výpovede lekárov viedli k vyhláseniu núdzového stavu. Slovensku v roku 2011 prišli na pomoc aj lekári z Českej republiky. Po štyroch dňoch trvania núdzového stavu vláda ustúpila a splnila požiadavky odborárov na zvýšenie platov.