Hlas
Minister Kamil Šaško po desiatkach hodín rokovaní s odborármi urobil odpočet. A teraz sa k tomu vrátim, kde je viac ako 90 % memoranda splneného, kde sa platy navyšujú všetkým takmer 10 % lekárom o 6,5 %. Kde sa zrušili akciové spoločnosti, ktorá bola jedných z hlavných podmienok, kde sa vytvoril monitorovací výbor, ako to chceli, čiže teraz sme v situácii, keď vláda takmer na 100 % plní všetky podmienky vtedajšieho štrajku.
Memorandum o zlepšení systému zdravotníctva podpísala vláda Eduarda Hegera s Lekárskym odborovým združením (LOZ) v novembri 2022. Kľúčové body memoranda sa týkali podpory vzdelávania, zmeny financovania zdravotníckych zariadení, zákonnej garancie počtu lekárov a sestier na pacienta alebo zabezpečenia mzdovej konkurencieschopnosti. Súčasná vláda, čeliac nepriaznivému stavu verejných financií, prijala konsolidačné opatrenia, ktoré vyvolali spory s lekárskymi odbormi.
V dôsledku prijatia konsolidačného balíka súčasná vláda Roberta Fica znížila plánovanú valorizáciu platov zdravotníkov na roky 2025 a 2026 z pôvodných 9,7 % na 3 %. Tieto zmeny vyvolali kritiku zo strany zdravotníkov naprieč celým sektorom, pričom sestry aj lekári pohrozili výpoveďami z nadčasov a riadnymi výpoveďami. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) v reakcii na situáciu vyrokoval dodatočný finančný balík vo výške 100 miliónov eur na zvýšenie platov zdravotníkov. Avizoval tiež predloženie materiálu, ktorý by sestrám a záchranárom garantoval rovnaký rast miezd ako pred konsolidáciou. Pre lekárov navrhol kompromis v podobe valorizácie platov o 6,44 % na budúci rok.
S odpočtom ministra Šaška lekári nesúhlasia
Minister Šaško 4. decembra 2024 predstavil odpočet plnenia memoranda medzi vládou a LOZ, v ktorom zdôraznil snahu vyriešiť aktuálnu situáciu. Uviedol, že vláda splnila alebo je v procese plnenia 90 % požiadaviek lekárskych odborových združení, pričom ako jediný sporný bod označil otázku platov.
Predseda LOZ Peter Visolajský odmietol tvrdenie ministra o splnení prevažnej väčšiny požiadaviek lekárov. Tí kritizujú spôsob, akým minister predložil návrhy na vládu a do parlamentu, ktoré s nimi údajne nekomunikoval. Nie sú stotožnení ani s jednotlivými návrhmi ministra na zlepšenie situácie. Visolajský 6. decembra uviedol, že na stretnutí s ministrom odpočet k memorandu nedostali napriek tomu, že im bol prisľúbený.
Vo svojich vyjadreniach kritizujú aj financovanie nemocníc, ktoré podľa nich zvýhodňuje finančné skupiny na úkor štátnych zariadení. Uvádzajú, že 3300 lekárov vo výpovediach požaduje zavedenie poriadku vo financovaní nemocníc, pričom prvý bod memoranda z roku 2022 žiada reformu systému tak, aby platby zdravotných poisťovní zohľadňovali reálne náklady na poskytovanú starostlivosť. LOZ zároveň často upozorňuje na rebríček najbohatších Slovákov podľa časopisu Forbes, v ktorom dominujú podnikatelia so záujmami v zdravotníctve.
Hoci zlepšenie financovania zdravotníckych zariadení je jedným z hlavných bodov memoranda, mediálna pozornosť sa často sústreďuje na požiadavky týkajúce sa platov lekárov a zastavenia transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Minister Šaško uviedol (od 04:03), že väčšina požiadaviek memoranda je splnená alebo v procese plnenia, pričom otázka platov zostáva kľúčovým bodom diskusie.
Minister vo svojom odpočte zahrnul aj prvý bod memoranda z roku 2022, týkajúci sa zmeny financovania nemocníc. Lekárske odborové združenie (LOZ) však nesúhlasí s týmto hodnotením a poukazuje na pretrvávajúce problémy vo financovaní nemocníc. Zdôrazňuje, že tento bod memoranda v skutočnost inebol naplnený.
Vládna novela prinúti lekárov zostať v službe
Vláda v snahe zabezpečiť zdravotnú starostlivosť od nového roka schválila novelu zákona o civilnej ochrane obyvateľstva, ktorá definuje kritickú nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti ako mimoriadnu udalosť. Počas takejto situácie sú zdravotnícki pracovníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť. Ak by odmietli nastúpiť do práce a tým by došlo k ujme na zdraví alebo živote pacientov, hrozí im trest odňatia slobody až na jeden rok.
Lekárske odborové združenie (LOZ) kritizuje schválenú novelu zákona, ktorá zavádza povinnosť pre lekárov pracovať počas mimoriadnej situácie pod hrozbou trestného postihu. LOZ vníma toto rozhodnutie vlády ako priznanie neochoty riešiť dlhodobé problémy slovenského zdravotníctva, na ktoré pacienti každodenne doplácajú. Namiesto konštruktívneho dialógu a hľadania riešení vláda podľa LOZ pristúpila k nariadeniu nútenej práce tým, ktorí na tieto problémy upozorňujú a žiadajú ich riešenie.
Výrok hodnotíme ako neoveriteľný, do veľkej miery ide o argumentáciu typu „tvrdenie proti tvrdeniu.“ Na jednej strane minister deklaruje splnenie väčšiny bodov memoranda, na druhej strane odbory upozorňujú na nedodržanie kľúčových záväzkov a pretrvávajúce problémy zo strany vlády. Vzhľadom na rozpory medzi tvrdeniami oboch strán a komplikovanosť overenia jednotlivých bodov považujeme výrok za neoveriteľný.