SMER-SD
Ak niekto chce eskaláciu napätia, tak presne toto bude hovoriť. Dajte mi jadrové zbrane na územie, dajte mi rakety dlhého a stredného doletu a budeme ich používať vo vzťahu k ruským cieľom. Čiže toto je plán, ktorý síce predniesol prezident Zelenský na pôde Európskej rady.
Volodymyr Zelenskyj nežiadal o umiestnenie jadrových zbraní na územie Ukrajiny, ale o inú formu spojenectva, ktorou je členstvo Ukrajiny v NATO. Ukrajina zároveň žiada západné krajiny o poskytnutie zbraní s dlhým doletom, tie majú slúžiť ako nástroj odstrašenia voči budúcim útokom Ruska a v súčasnosti na boje na okupovaných územiach.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summite Európskej rady v októbri 2024 v spojitosti s bezpečnostnými zárukami pre Ukrajinu povedal: „Buď bude mať Ukrajina jadrové zbrane, ktoré nás ochránia, alebo musíme mať nejaké spojenectvo.“
Svoj výrok objasnil po summite a vysvetlil, že Ukrajina nežiada vrátenie jadrových zbraní, ale keďže sa ich vzdala v roku 1994 v rámci tzv. budapeštianskeho memoranda, potrebuje inú formu bezpečnostných záruk. Zelenskyj ju vidí v členstve Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii (NATO).
Zelenského víťazný plán Ukrajiny zahŕňa napríklad pozvánku Ukrajiny do NATO, pokračovanie ukrajinského pôsobenia v Kurskej oblasti v Rusku či nasadenie „nejadrových strategických odstrašujúcich prostriedkov na Ukrajine.“ Zelenskyj tiež opätovne vyzval západné krajiny, aby udelili povolenie na použitie rakiet dlhého doletu na územiach okupovaných Ruskom a na ruskom území, v októbri o to na bilaterálnej úrovni požiadal Nemecko aj Spojené štáty americké.
Víťazný plán Ukrajiny obsahuje samotnú žiadosť o dodanie riadených striel Tomahawk s doletom 2 400 km. Zelenskyj túto informáciu potvrdil s tým, že rakety s dlhým doletom majú odstrašiť Rusko od ďalších útokov na Ukrajinu.
Výrok hodnotíme ako zavádzajúci. Zelenskyj na summite Európskej rady v októbri 2024 predstavil svoj víťazný plán Ukrajiny vo vojne proti Rusku. Nežiadal v ňom o umiestnenie jadrových zbraní na území Ukrajiny, ale súčasťou je žiadosť o povolenie používania zbraní dlhého doletu. Tie by však mali slúžiť ako nástroj odstrašenia Ruska od ďalších útokov, neeskalovali by tak súčasnú plnoformátovú vojnu vyprovokovanú Ruskom. Zároveň by ich Ukrajina chcela využiť na boj proti Rusku na okupovaných územiach.