SMER-SD
Viete čo čítame v novinách? Čítame v novinách, že sa opili nejaký ukrajinskí dôstojníci. A povedali si, že ideme to vyhodiť do vzduchu. A teraz to preženiem pravdepodobne na malom člnku takto plávali niekam prišli na miesto, kde je to potrubie, skočili do vody, ponorili sa niekoľko 100m mali nejaké prskavky, nejakú pyrotechniku a to vyhodili do vzduchu. My sa klameme jednoducho takéto vážne incidenty ako bol napríklad Nord stream čo bol preukázateľne sabotážny čin. Ktorý bol vykonaný najprofesionálnejší mi silami, aké existujú.
Robert Fico opisuje prípad výbuchu plynovodu Nord Stream v Baltskom mori približne tak, ako o ňom informuje článok denníka The Wall Street Journal. Denník sa odvoláva na informácie od predstaviteľov ukrajinských bezpečnostných zložiek a na vyšetrovanie nemeckej polície. Plán útoku mali skutočne naplánovať podgurážení ukrajinskí dôstojníci a podnikatelia. Skupina sabotérov sa k miestu činu plavila na požičanej, približne 15 metrovej plachetnici. Explóziu uskutočnili pomocou výbušniny HMX napojenou na detonátory a posádka disponovala profesionálnymi technológiami a mapami morského dna. Robert Fico však udalosť zľahčuje a naznačuje, že príbeh, ktorý opísal The Wall Street Journal, nie je pravdivý. Naviac, sabotáže sa zúčastnili aj civilisti, ako napríklad profesionálny potápač. Výrok hodnotíme ako zavádzanie.
Rekonštrukciu výbuchu plynovodu Nord Stream detailne opísal denník The Wall Street Journal. V článku z augusta 2024 sa odvoláva na rozhovory s predstaviteľmi ukrajinských bezpečnostných zložiek, ktorí o pláne vedeli alebo boli jeho priamymi účastníkmi, ako aj na vyšetrovania nemeckej polície, ktorá spolupracovala aj so zahraničnými spravodajskými službami.
V máji 2022 sa niekoľko ukrajinských vysoko postavených vojenských dôstojníkov a podnikateľov zišlo, aby oslávilo úspech v dobýjaní ukrajinských území späť. V podguráženom stave vznikol nápad na zničenie Nord Streamu, 1127 kilometrov dlhého strategického plynovodu smerujúceho z Ruska do Nemecka, ležiaceho 79 metrov pod hladinou mora.
Sabotážny tím pôvodne zvažoval iný, starší plán na zničenie plynovodu, ktorý vypracovali ukrajinské tajné služby a západní experti už v roku 2014, keď Rusko napadlo Ukrajinu po prvýkrát. Tento plán bol však veľmi komplikovaný a finančne nákladný.
Prezident Zelenskyj nový plán schválil, avšak neskôr, na podnet CIA, celú akciu zrušil. Bývalý veliteľ ukrajinských síl Valerij Zalužnyj, dnes veľvyslanec v Spojenom kráľovstve, rozkaz ignoroval a aj napriek nemu v akcii pokračoval. Oficiálne svoje kroky poprel tvrdením, že ukrajinské ozbrojené sily nie sú oprávnené vykonávať misie v tretích krajinách.
26. septembra 2022 švédski seizmológovia zachytili signály naznačujúce podmorské zemetrasenie alebo sopečnú erupciu niekoľko stoviek kilometrov od dánskeho ostrova Bornholm.
Sabotážny tím sa plavil na približne 15 metrov dlhej plachetnici, Andromede, ktorú si aktéri požičali z nemeckého prístavného mesta Rostok. Šesťčlenná posádka zahŕňala skúsených vojakov v aktívnej službe, ako aj trénovaných hlbinných civilných potápačov. Jedným z členov bola aj žena, čím mal vzniknúť dojem, že sa jedná o priateľov, ktorí dovolenkujú na mori. Aktéri boli vybavení potápačským výstrojom, satelitnou navigáciou, prenosným sonarom a mapami morského dna, na ktorých bola zakreslená poloha potrubí. Narábali so silnou výbušninou známou ako HMX, napojenou na detonátory riadené časovačom.
Ukrajina má dlhú históriu výcviku civilných a vojenských potápačov. Na základni na Kryme sa v minulosti cvičili hlbinní potápači práve za účelom sabotáží a odmínovania. Túto základňu po anexii Krymu v roku 2014 prevzalo Rusko.
Útok zničil tri zo štyroch potrubí, ktoré plynovody celkovo tvoria. Nemecko, Dánsko, Švédsko a USA, okrem iných, následne vyslali svojich odborníkov, aby sabotáž vyšetrili. Nemeckí vyšetrovatelia vypočuli desiatky svedkov, skenovali morské dno v okolí výbuchov a analyzovali dáta zúčastnených, vrátane digitálnej komunikácie, cestovných záznamov či finančných transakcií. Na Andromede našli stopy výbušnín, odtlačky prstov a vzorky DNA posádky. Vďaka satelitnému telefónu sa nemeckej polícii podarilo zrekonštruovať celú cestu lode.
V júni 2024 nemecká prokuratúra dokonca vydala zatykač na ukrajinského inštruktora potápania za jeho údajnú účasť na sabotáži. Valerij Zalužnyj je v súčasnosti ukrajinským veľvyslancom vo Veľkej Británii, vďaka čomu má imunitu voči trestnému stíhaniu.
Ukrajinské najvyššie politické vedenie odmietlo scenár zničenia Nord Streamu tak, ako ho prezentoval denník Wall Street Journal. Zalužnyj ho označil za provokáciu. Zapojenie do prípravy útoku odmietlo aj Poľsko, ktoré malo poskytovať logistickú podporu sabotérom.
Robert Fico opísal priebeh operácie, ktorá mala za cieľ znefunkčniť plynovod Nord Stream približne tak, ako o nej informoval denník The Wall Street Journal. Vo svojom výroku však Fico zľahčuje túto verziu, pričom naznačuje, že sa tak nestala. Jeho výrok preto označujeme za zavádzajúci.