DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Na druhej strane tak pred voľbami a môžete si vybrať moje tvrdenia aj napr. z Infovojny, kde sme sa presne o tomto bavili, oni sú veľmi kritickí v tejto otázke, kde som jasne povedal, jedna vec je predovšetkým politický postoj a zabránenie ďalšiemu rozdávaniu majetku štátu. Druhá vec je, že či na Považí, v Detve, na Turci, kde sú veľmi silné tradície slovenského zbrojárskeho priemyslu, tak musíme podporovať tomu, aby ľudia mali lepšie mzdy, lepšie prostredie a náš kvalitný, náš kvalitný obranný priemysel je dnes predmetom záujmu.

27.10.2024
Neoveriteľné

Zbrojársky priemysel má v regiónoch Považie, Detva a Turiec tradíciu. Figuruje aj ako dôležitý faktor pre lokálnu ekonomickú stabilitu. Robert Kaliňák sa v diskusii na Infovojne zmienil o „slovenských záujmoch“ a snahe o ukončenie konfliktu, o podpore slovenského obranného priemyslu či obhajobe exportu vojenskej techniky ako obchodného artiklu sa Kaliňák nezmienil. S témou predaja či vývozu zbraní na Ukrajinu nebol Kaliňák v InfoVojne konfrontovaný.  Nenašli sme však informácie, ktoré Kaliňák spomína vo výroku, hodnotíme ho preto ako neoveriteľný.  

Minister obrany bol po voľbách súčasťou dvoch diskusií na InfoVojne. Témou diskusie 25. júna, kde bol Kaliňák spolu s Tiborom Gašparom, bola najmä slovenská justícia. Témou diskusie 12. marca bola predovšetkým zahraničná a obranná politika. V súvislosti s dodávkami zbraní na Ukrajinu sa Kaliňákove výpovede sústredili na kritiku predchádzajúcej vlády a ich rozhodnutí vo vzťahu k vojenskej pomoci Ukrajine, bez priamej zmienky o súčasnej podpore exportu zbraní slovenskými firmami. Minister prezentoval všeobecné stanoviská k slovenskému záujmu a potrebe obrany. Hoci zmienil potrebu ukončenia konfliktu na Ukrajine a údajné oslabenie domácej obrany, o podpore slovenského obranného priemyslu či obhajobe exportu vojenskej techniky ako obchodného artiklu sa Kaliňák nezmienil. 

V diskusii uviedol, že sme najviac „zdecimovali“ svoje obranné sklady. Podľa Kaliňáka je slovensko dnes „holé batoľa na trávniku a snaží sa tváriť, že ono vie ubrániť svoju vlastnú krajinu“. Napokon uviedol: „my sme pred voľbami povedali, že budeme hľadať tie alternatívy, v ktorých bude na prvom mieste slovenský záujem... keď z toho mám pocit, že slovensko môže získať, tak určite budeme tento názor silne podporovať. V tejto chvíli si myslím, že to, akým spôsobom robí slovenská vláda politiku a tlačí vlastne do toho aby tá vojna čo najrýchlejšie skončila, je tá najsprávnejšia“ (od 54:00).

V roku 2023 zaznamenal slovenský zbrojársky priemysel značný nárast, pričom desať najväčších spoločností dosiahlo tržby viac ako 362 miliónov eur. FinStat eviduje na Slovensku 40 firiem zameraných na zbrojársky priemysel, pričom trh je koncentrovaný do skupín DMD Group a MSM Group. DMD Group mala v roku 2023 prijať 250 nových zamestnancov a dosiahnuť tak počet 900 zamestnancov.

Od roku 1955 v Detve pôsobí strojárenská spoločnosť dnes známa ako PPS Group, ktorá historicky pôsobila ako zbrojárska firma. Od roku 1970 vyrábala obrnené pásové vozidlá BVP-1. O niekoľko rokov došlo k zmene v pôvodnom zameraní podniku Podpolianske strojárne Detva (PPS Detva), pričom sa podnik zameral na civilnú výrobu - na stavebné stroje a poľnohospodársku techniku. Došlo k rozšíreniu výroby o nové stroje, ako sú nakladače a terénne teleskopické manipulátory, a firma začala spolupracovať s renomovanými zahraničnými výrobcami, ako John Deere a Bitelli. Spoločnosť bola postupné začlenená do DMD Holding, a.s.

Na Považí, špecificky v Dubnici nad Váhom, sídli zbrojárska spoločnosť ZVS Holding, ktorá sa venuje výrobe veľkokalibrovej munície. Spoločnosť je z 50 % vlastnená MSM GROUP, ktorá spadá pod Czechoslovak Group (CSG), ďalších 50 % patrí štátnej spoločnosti DMD Group, ktorej jediným akcionárom je Ministerstvo Obrany SR. 

Spoločnosť ZVS Holding v roku 2022 zamestnávala 280 ľudí, v roku 2023 expandovala na 480 zamestnancov a momentálne by mala zamestnávať viac ako 680 ľudí. Okrem závodu v Dubnici nad Váhom má spoločnosť závod i v Snine, kde v rámci zvyšovania výrobnej kapacity v roku 2024 vybudovala novú výrobnú halu, na ktorej slávnostnom otvorení sa zúčastnil i minister obrany Robert Kaliňák. 

V Dubnici nad Váhom sídli i firma Konštrukta Defence, známa najmä pre húfnice Zuzana, ktorá je členom DMD Group. Zamestnávať by podľa databázy FinStat mala 150 až 199 ľudí. 

Akciová spoločnosť VOP Nováky súčasťou MSM Group. Zamestnávať by mala 200 až 249 zamestnancov.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.10.2024
success
error