PS
...daňovo-odvodové zaťaženie, zaťaženie práce, ktoré už dnes patrí k najvyšším v eurozóne a v Európskej únii.
Slovensko má podľa najnovších dát z roku 2023 spomedzi všetkých štátov v Európskej únii siedme najvyššie daňovo-odvodové zaťažanie práce a nachádza sa nad priemerom EÚ. Vyššie daňovo-odvodové zaťažanie než Slovensko má Belgicko, Nemecko, Rakúsko, Francúzsko, Taliansko a Fínsko. Zvyšné krajiny V4 majú daňovo-odvodové zaťaženie nižšie ako priemer EÚ.
Daňovo-odvodové zaťaženie predstavuje rozdiel medzi celkovými nákladmi práce na zamestnanie pracovníka a čistými príjmami pracovníka. Vyjadruje sa súčtom daní a odvodov, ktoré zaplatia pracovník a zamestnávateľ v percentuálnom podiele celkových nákladov na prácu, teda daní spolu s odvodmi a hrubou mzdou. Podľa Európskej komisie môže vysoké daňovo-odvodové zaťaženie negatívne ovplyvniť pracovný trh, keďže znižuje snahu ľudí hľadať si prácu a ochotu zamestnávateľov prijímať nových zamestnancov.
Najnovšia analýza Európskej komisie o zdanení v Európskej únii ukazuje, že Slovensko má v súčasnosti siedme najvyššie daňovo-odvodové zaťaženie v EÚ (pdf, s. 123). Priemer EÚ bol v danom období 41,6%, Slovensko malo daňovo-odvodové zaťaženie vyššie než tento priemer. Za posledných 10 rokov je v Európskej únii naopak klesanie tohto zaťaženia, najviac bolo daňovo-odvodové zaťaženie znížené v Maďarsku, Holandsku a Rumunsku (pdf, s. 122).
Daňovo-odvodové zaťaženie práce človeka s priemernou mzdou, 2023 a 2013, zdroj: Európska komisia