DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Matúš Šutaj Eštok

Hlas

Pretože pán Naď nám odovzdal (pozn. protivzdušný systém) na Ukrajinu a dnes nemáme nič.

30.09.2024
Zavádzajúce

Slovensko v apríli 2022 darovalo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300, v súčasnosti má k dispozícii protivzdušný obranný systém MANTIS, ktorý mu bezodplatne a natrvalo darovalo Nemecko. Preto výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Slovník pojmov a definícií NATO definuje aktívnu protivzdušnú a protiraketovú obranu nasledovne:

Aktívne opatrenia proti útočiacim silám nepriateľa na zničenie alebo zmarenie akejkoľvek formy leteckej hrozby alebo hrozby riadenými strelami s vlastným pohonom, alebo na zníženie efektívnosti každého takéhoto útoku (.pdf, s. 7).

V apríli 2022 darovala vláda Slovenskej republiky Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300, ktorý chránil slovenský vzdušný priestor. Okrem S-300 sme Ukrajine poslali všetky stíhačky MiG-29 (13) a časť systému KUB.

V marci 2022 Holandsko a Nemecko poskytli Slovensku systém Patriot s cieľom posilniť východné krídlo Aliancie. V auguste 2022 poskytli ochranu slovenského vzdušného priestoru Poľsko a Česká republika. So Slovenskom podpísali dohodu o ochrane vzdušného priestoru do dodania stíhačiek F-16, prvé kusy prišli v roku 2024.

Náhradou za darovaný systém protivzdušnej obrany bola štvrtá batéria systému Patriot, ktorú Slovensku poskytlo USA v apríli 2022. Spolu s dvomi batériami z Nemecka a jednou z Holandska bolo tak územie Slovenska pokryté štyrmi batériami, ktoré podľa bývalého ministra obrany Naďa poskytovali vyššiu obranu než systém S-300.

V októbri 2022 Holandsko batériu zo Slovenska stiahlo, ministerstvo obrany vtedy uviedlo, že v prípade potreby môže Holandsko systém Slovensku opäť poskytnúť. Do konca roka 2023 boli zo Slovenska stiahnuté aj nemecké batérie.

V marci 2023 bol americký systém protivzdušnej obrany Patriot  vymenený za taliansky systém SAMP/T Mamba. V marci 2024 premiér SR Robert Fico (Smer-SD) oznámil, že Taliansko svoj systém protivzdušnej obrany z nášho územia stiahne, systém ukončil pôsobenie na Slovensku 10. apríla  2024. Predseda vlády zároveň vyjadril znepokojenie ohľadom zabezpečenia jadrových elektrární a strategických cieľov.

Podľa bezpečnostného analytika Univerzity Mateja Bela Tomáša Beňuška to neznamená, že nie sme chránení, máme systém MANTIS.

Slovensko tento systém dostalo od nemeckej armády v októbri 2023 bezodplatne a natrvalo. MANTIS je systém krátkeho dosahu, ktorý posilnil ochranu strategických objektov na hranici s Ukrajinou.

Podľa generála vo výslužbe Pavla Macka vzdušný priestor chránia aj spojenci NATO stíhačkami z Česka, Poľska a Maďarska. K dispozícii máme aj systém protivzdušnej obrany KUB. Na vzdušný priestor Slovenska dohliada v rámci NATO tiež kombinácia hliadok stíhacích lietadiel zo strany Česka, Poľska a Nemecka.

Ochrana vzdušného priestoru SR je zabezpečená aj systémom NATINAMDS - integrovanou protivzdušnou a protiraketovou ochranou NATO.

Aktuálny minister obrany Róbert Kaliňák (Smer-SD) v auguste 2024 informoval, že Slovensko nakúpi od Izraela šesť mobilných systémov protivzdušnej obrany SAM-M so stredným a dlhým doletom až do 150 kilometrov. Medzivládnu dohodu by malo ministerstvo obrany podpísať do konca októbra, prvé systémy by mali byť v plnom nasadení začiatkom roka 2026. Po schválení tohto nákupu plánuje ministerstvo obrany rokovať o obstaraní izraelského systému Barak - konkrétne šesť batérií, ktoré by v rámci protivzdušnej ochrany krajiny pokryli všetky základné strategické a civilné ciele.

V júli 2024 na Slovensko prileteli dve americké stíhačky typu F-16, ktoré objednala vláda Petra Pellegriniho v roku 2018. Tretia slovenská stíhačka F-16 má na Slovensko doraziť v októbri. Zvyšných päť lietadiel by malo doraziť v roku 2025. Slovensko si taktiež koncom februára tohto roka v USA oficiálne prevzalo prvé dve stíhačky tohto typu.

Systém S-300, ktorý sme v apríli 2023 odovzdali Ukrajine, označil vtedajší minister obrany Jaroslav Naď za na konci jeho životnosti. Biela kniha o obrane Slovenskej Republiky, strategický materiál Ministerstva obrany SR, v rokoch 2016 aj 2013 uvádzala, že systém protivzdušnej ochrany na Slovensku potrebuje výmenu a modernizáciu.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.12.2024
success
error