DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Michal Šimečka

PS

Ja som nikomu nenadával do potkanov, nikomu som nehovoril, že sú prasce, rakovina, ako sme to my počuli, poslanci Progresívneho Slovenska v pléne Národnej rady od zástupcov koalície. Od predsedu vlády som si vypočul veci, že som zradca Slovenska, citoval tam fašistickú bázeň, báseň: "Rež a rúbaj do krvi po Šimečkovej kotrbe".

30.06.2024
Pravda

Michal Šimečka odkazuje na výroky predsedu vlády Roberta Fica, ktorý svojich názorových a politických oponentov v minulosti nazýval aj potkanmi, prasatami, hyenami, prostitútkami či duchovnými bezdomovcami. Opakovane sa im taktiež vyhrážal násilím. Výrok Michala Šimečku preto hodnotíme ako pravdivý. 

 Vo vyhlásení strany Smer-SD 13. decembra 2023 (01:13), sa Robert Fico vyjadril o slovenských europoslancoch ako o potkanoch: „Je doslova neuveriteľné, že slovenskí opoziční europoslanci žiadajú Európsku komisiu, aby potrestala Slovensko nevyplatením európskych fondov, veriac, že to poškodí slovenskú vládu v očiach verejnosti. Takéto veci nerobia ani potkani.“ 

Na svojom blogu hovoril o novinároch denníka SME ako o „Sorosovej čriede prasiat“: “Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat, ktoré najskôr v roku 2020 chrochtali od blaženosti po výsledku volieb a ktoré dnes kvičia a útočia zo strachu,  lebo vedia, že sa na nich už varí voda.”

V apríli 2024 odkázoval na Michala Šimečku pri parafrázovaní textu gardistickej piesne, na ktorú počas vojnového Slovenského štátu pochodovala Hlinkova garda: „Korčokovi chlebodarcovia už od dnešnej polnoci strašia, že po víťazstve Petra Pellegriniho bude vláda rúbať a sekať hlava-nehlava v duchu toho slávneho: Rež a rúbaj do krve, po Šimečkovej kotrbe“.

Fico sa v minulosti vulgárne vyjadril aj na adresu novinárov (nazval ich napríklad prostitútkami, hyenami), vyšetrovateľov NAKA (hovoril o nich ako o “zveroch”) či prezidentky (nazval ju “potkan”). 

Hanlivo sa Fico vyjadril aj o študentovi práva Marekovi Janigovi, ktorého označil za „nepodstatného študenta“ „s pubertálnymi vyrážkami na nose“. 

Svojim oponentom sa Fico vyhrážal aj násilím. Bývalému premiérovi Hegerovi odkázal, že ak ho stretne tak mu „vopchá rožok do huby“ aby „pocítil ako bolí chudoba“, o vtedajšom šéfovi ÚRSO Andrejovi Jurisovi zas povedal, že keď ho chytí, tak ho „zaškrtí vlastnými rukami“. Pred parlamentnými voľbami zas na mítingu Smeru vyhlásil: „Boha, my ich vyženieme, nebojte sa, keď všetci dobre zaberieme, tak 30. septembra po nich nezostane ani mastný fľak“. Na tlačovej konferencii zas vyzýval ľudí aby prišli pred Národnú radu s lopatami. „Zoberte lopaty a poďme, vybúchame to v tom parlamente, ľudia by radi prišli,“ povedal Fico.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2024
success
error