DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

V programovom vyhlásení vlády, v našich volebných programoch to je, že Slovensko má zostať Európskej únie a v NATO, že to náš životný priestor.

30.06.2024
Pravda

Vo volebných programoch koaličných strán aj v programovom vyhlásení vlády je podpora členstva Slovenska v EÚ aj v NATO. Koaličnými poslancami sú však aj členovia strán, ktoré členstvo v EÚ a NATO nepodporujú. Kaliňákov výrok hodnotíme ako ešte pravdivý.

V programovom vyhlásení vlády sa uvádza, že „vláda považuje členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii za nenahraditeľné. Európska únia ako jedinečný a výnimočný projekt je pre Slovensko jeho životným priestorom. (...) Vláda bude podporovať plnenie záväzkov vyplývajúcich z členstva v Severoatlantickej aliancii (NATO). Slovenská republika bude naďalej dôveryhodným a solidárnym spojencom.“ Vládne strany Smer-SD a Hlas-SD podobné tvrdenie uvádzajú aj vo svojich straníckych programoch. Vládna strana SNS podobné tvrdenia v programoch neuvádza. Navyše, v programe strany Národná koalícia - nezávislí kandidáti, z ktorej pochádzajú poslanci a kandidáti do Europarlamentu klubu SNS Huliak, Šefčík a Ľupták, sú uvedené body požadujúce vystúpenie z EÚ a „nepodpísanie zotrvania v pakte NATO 2024“. 

Pred parlamentnými voľbami, strany Smer a Hlas vyhlásili, že nechcú vystúpenie Slovenska z Európskej únie (EÚ) ani z NATO. Rovnako ani SNS nemala spomenuté v svojom programe pred parlamentnými voľbami niečo o vystúpení Slovenska zo spomínaných organizácii. No Národná koalícia, ktorá sa pred parlamentnými voľbami spojila so SNS, v svojom programe hlási, že je za vystúpenie Slovenska z EÚ a NATO. 

V programovom vyhlásení vlády, ktoré nesie názov Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť sa píše, že „Vláda považuje členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii za nenahraditeľné. Európska únia ako jedinečný a výnimočný projekt je pre Slovensko jeho životným priestorom. (...) Vláda bude podporovať plnenie záväzkov vyplývajúcich z členstva v Severoatlantickej aliancii (NATO). Slovenská republika bude naďalej dôveryhodným a solidárnym spojencom.“ 

Strana SMER šla do parlamentných volieb s programom, v ktorom uvádza, že „SMER – SSD považuje členstvo SR v Európskej únii (EÚ) za nenahraditeľné. SMER – SSD ešte ako opozičná strana výrazne prispel k úspešnosti referenda o vstupe SR do EÚ a počas vládnutia urobil významné kroky k hlbšej európskej integrácii Slovenska (vstup do tzv. Schengenského priestoru a prijatie spoločnej európskej meny). EÚ je pre Slovensko životný priestor. Európska integrácia je jedinečný projekt hodný ochrany. (...) SMER – SSD bude podporovať plnenie záväzkov vyplývajúcich z členstva v NATO.“

Pred voľbami do Európskeho parlamentu, strana SMER vydala program s názvom Za mier v Európe, v ktorom kritizujú EÚ, vyzdvihujú zachovanie práva veta a suverenity Slovenska a odmietajú vojenskú podporu Ukrajiny. „Členstvo Slovenska v EÚ považujeme za úspešný príbeh. A hoci nie sme žiadni eurooptimisti a vôbec nie sme nadšení dnešným vedením EÚ, z pragmatických dôvodov sme presvedčení, že EÚ je správny projekt a členstvo v EÚ je pre nás v zásade prospešné,“ uvádza sa v programe.

Hlas-SD potvrdzuje nevyhnutnosť členstva Slovenska v EÚ a NATO. „Členstvo v Európskej únii a NATO je garanciou slovenskej prosperity a bezpečnosti, za presadzovania jasných slovenských národných záujmov v týchto inštitúciách,“ uvádzajú v programových prioritách strany.

Strana SNS pred parlamentnými voľbami vo volebnom programe podobné tvrdenia o zotrvaní alebo o vystúpení z EÚ alebo NATO neuvádza. Hovorkyňa SNS však v októbri 2023 uviedla, že kandidatúra nezávislých politikov na listine strany SNS bola podmienená súhlasom s členstvom v týchto medzinárodných organizáciach.

Pred voľbami do Europarlamentu sa SNS prihlásila k programu európskej politickej skupiny Identita a demokracia (ID).  Program ID prezentuje politické postoje strany a neuvádza žiadne tézy o zotrvaní alebo o vystúpení krajín z EÚ alebo NATO. 

V programe na webe strany Národná koalícia - Nezávislí kandidáti, ktorú reprezentujú Rudolf Huliak, Ivan Šefčík a Pavol Ľupták, kandidáti do Europarlamentu a poslanci klubu SNS, sa uvádza okrem iného práve „nepodpísanie zotrvania v pakte NATO 2024“ a „vystúpenie zo štruktúr EÚ, SLOVEXIT“.

V októbri minulého roku, predseda Národnej koalície a kandidát za SNS Rudolf Huliak sa vyjadril, že bude tu snaha o povinné referendum o vystúpení Slovenskej republiky z EÚ a NATO. SNS následne túto snahu poprela, údajne išlo iba o názor Rudolfa Huliaka. Hovorkyňa národniarov Zuzana Škopcová dodala, že „Slovenská národná strana nemala nikdy vo svojom programe ani nemieni mať iniciatívu povinného referenda o vystúpení z medzinárodných organizácií, ktorých je Slovensko členom.“ 

Predseda SNS Andrej Danko v roku 2022 počas návštevy v Londýne vo videu tvrdil, že Veľkej Británii nie je horšie od zrušenia členstva v EÚ. Zároveň dodal, že „možno aj nás Slovákov bude o chvíľu čakať odchod z Európskej únie, ak nás budú valcovať, ak budú likvidovať naše podniky, ak budú Nemci a Francúzi pozerať len na seba.“

Dátum zverejnenia analýzy: 17.07.2024
success
error