DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Branislav Gröhling

SaS

Samozrejme, že si to vie dohľadať, veď to máme určené zákonom a pár klikmi (z akých zdrojov sú financované mimovládne organizácie).

05.05.2024
Nepravda

SNS prišla s novelou zákona, podľa ktorej by sa organizácie, ktoré dostanú viac ako päťtisíc eur ročne zo zahraničia, mali označovať ako „organizácie so zahraničnou podporou“. Novela má podľa autorov ztransparentniť financovanie mimovládnych organizácii, mnohé z nich však o svojom financovaní už dnes transparentne informujú. Nadácie a neinvestičné fondy majú zo zákona povinnosť zverejňovať údaje o darcoch nad určitú hranicu vo svojej výročnej správe. Občianske združenia, ktoré sú najčastejšou právnou formou mimovládnych organizácii, túto povinnosť síce nemajú ak napríklad poberajú prostriedky  verejných zdrojov musia zverejňovať účtovnú závierku. Tá obsahuje viaceré informácie o ich financovaní, nie však pôvod finančných prostriedkov. Výrok Branislava Gröhlinga preto hodnotíme ako nepravdivý.

Poslanci vládnej SNS prišli začiatkom apríla 2024 s novelou zákona o mimovládnych organizáciách. Podľa návrhu, ak mimovládna organizácia dostane za rok viac ako päťtisíc eur od darcov zo zahraničia, bude sa musieť označovať ako „organizácia so zahraničnou podporou“. Rozšíriť by sa mal tiež obsah výročnej správy, aby sa zverejňovali aj informácie o darcoch, prispievateľoch a veriteľoch, ktorých dary, príspevky či pôžičky presiahnu päťtisíc eur, pre ďalšie mimovládne organizácie by zas mala pribudnúť povinnosť výročnú správu zostavovať. Ak by mimovládne organizácie nové pravidlá nedodržali, bude ich môcť ministerstvo vnútra zrušiť. 

Koaličných poslanci avizovali, že po dohode by mohla zo zákona časť o označovaní mimovládnych organizácii vypadnúť.

Zákon kritizovala Európska komisia, Rada Európy aj samotné mimovládne organizácie

Novela má podľa autorov ztransparentniť financovanie mimovládnych organizácii, mnohé z nich však o svojom financovaní transparentne informujú už dnes. Podľa zákona o registri mimovládnych neziskových organizácií môžu mať mimovládne organizácie niekoľko rozličných právnych foriem. Zákon spomína nadácie, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, neinvestičné fondy, občianske združenia, odborové organizácie, organizácie zamestnávateľov a organizácie s medzinárodným prvkom (§ 2).

Pre každú z týchto organizácií však platia odlišné pravidlá, ktoré upravuje konkrétny zákon. 

Nadácie, neziskové organizácie a neinvestičné fondy majú povinnosť vypracúvať a zverejňovať výročné správy ako aj povinnosť zverejňovať údaje o darcoch nad určitú hranicu či zverejňovať svoje účtovné závierky.

Nadácie musia napríklad vo výročnej správe okrem iného uvádzať aj prehľad o darcov, ktorých dar prekročil hodnotu 331 eur.

Na Slovensku sú najčastejšou právnou formou občianske združenia.Ich pôsobenie upravuje zákon o združovaní občanov

Občianske združenia a organizácie s medzinárodným prvkom nemajú povinnosť zverejňovať výročnú správu ani svojich darcov, mnohé väčšie organizácie to aj z dôvodu vyššej transparentnosti alebo pre požiadavky od donorov robia dobrovoľne. Zároveň ak má aj občianske združenie alebo organizácia s medzinárodným prvkom financovanie z verejných zdrojov, je povinná zverejniť svoju účtovnú závierku v registri účtovných závierok.

Od 1. januára 2022 majú mimovládne organizácie povinnosť ukladať účtovné závierky a ostatné účtovné dokumenty v elektronickej podobe do registra účtovných závierok. Táto povinnosť sa netýka len tých neziskových organizácii, ktoré nepodávajú daňové priznanie, nemajú povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom alebo im to neustanovuje osobitný predpis. V účtovných dokumentoch sa uvádza informácia o výške príspevkov fyzických a právnických osôb ako aj obdržaných daroch. Účtovné závierky je následne možné nájsť v registri účtovných závierok.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.05.2024
success
error