DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Tomáš Taraba

Život - NS

My, ktorí sme kvôli vášmu Korčokovi prišli o vyslovene celú vojenskú techniku. (...) Nikto tak nepomohol Ukrajine, ako my. My sme rozdali aj stíhačky. To, že dnes Česká republika musí chrániť naše nebo je preto, lebo váš Korčok s Naďom rozdali naše stíhačky. Rozdali všetko. Dneska keby išla akékoľvek raketa alebo lietadlo na Jaslovské Bohunice, Mochovce, nemáme to s čím dať dole.

25.04.2024
Nepravda

Vojenská pomoc Ukrajine Slovensko neznevýhodnila v národnej obranyschopnosti. Veľká časť poskytnutej pomoci Ukrajine bola Slovensku kompenzovaná prostredníctvom Európskeho mierového nástroja, bezodplatným poskytnutím vojenskej techniky či zvýhodnenej ponuky na nákup vojenskej techniky. Vojenská technika bola odoslaná kvôli poskytnutiu pomoci Ukrajine, ktorá sa musí brániť proti agresorovi z Ruska. Viac než Slovensko sa na pomoci Ukrajine podielom HDP podieľalo Estónsko, Dánsko, Litva, Nórsko, Lotyšsko a Holandsko. Na odosielaní pomoci sa podieľa vláda ako celok, nie len jej jednotliví ministri. Ivan Korčok už nebol súčasťou vlády pri odsúhlasení odoslania stíhačiek MiG-29, na poste ho nahradil Rastislav Káčer. Stíhačky MiG-29 boli uzemnené a pre Slovensko nepoužiteľné, dnes Slovensko očakáva objednané stíhačky F16, medzičasom slovenský vzdušný priestor chránia spojenci z Čiech, Poľska a Maďarska a systém Natinamds. Slovensko chránia tiež systémy Igla, Kub a Mantis, ktoré zabezpečujú ochranu strategických objektov pred raketami krátkeho a stredného doletu, kritická infraštruktúra je chránená systémom Mamba. Preto ak by „išla akékoľvek raketa alebo lietadlo na Jaslovské Bohunice, Mochovce“, máme techniku na ich zostrelenie a obranu. Výrok je preto nepravdivý.

Z dát Úradu vlády vyplýva, že od februára 2022 Slovensko poskytlo Ukrajine pomoc vo výške približne 671 miliónov eur, aby sa mohla brániť proti Ruskej vojenskej invázii. Najvýznamnejšiu časť tejto pomoci tvorili systém PVO S-300 a stíhačky MiG-29. 

 

V januári 2023 Slovensko dostalo za dovtedajšiu pomoc Ukrajine refundácie z Európskeho mierového nástroja (EPF) vo výške 41,9 milióna eur, koncom roku 2022 to bolo ďalších 40,2 milióna eur. Keď o tejto kompenzácii informoval vtedajší minister obrany Naď, poskytlo Slovensko Ukrajine pomoc vo výške približne 167,8 milióna eur a vtedajšie refundácie tak tvorili približne polovicu nákladov. Postupne malo Slovensko za tzv. zimný balík pomoci Ukrajine dostať ďalšiu refundáciu z EPF vo výške 5,5 milióna eur. 

 

Okrem finančnej refundácie zo zdrojov EPF malo Slovensko od Nemecka ako kompenzáciu za odoslanie tridsiatich vozidiel BVP-1 dostať pätnásť tankov Leopard 2 A4. Nemecko bezodplatne poskytlo Slovensku aj dva komplety protivzdušnej obrany Mantis v hodnote približne 225 miliónov eur. Ako kompenzáciu za odoslanie stíhačiek MiG-29 ponúkli Spojené štáty Slovensku výraznú zľavu na dvanásť vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom a výcvikom a vyše 500 rakiet AGM-114 Hellfire II. Minister obrany úradníckej vlády Martin Sklenár konštatoval, že pôvodná hodnota techniky predstavuje približne miliardu dolárov, kým Slovensko ju môže odkúpiť za približne 340 miliónov dolárov. Súčasťou grantu USA majú byť aj protidronové systémy a približne päťtisíc pušiek M4. 

 

V prípade dvoch najväčších položiek pomoci Ukrajine išlo navyše o techniku na konci životnosti a bez perspektívy do budúcnosti. Podľa Ozbrojených síl SR (OS SR) nemal systém S-300 od roku 1991 pravidelné opravy. Slovenskí technici nemali ani dostatok náhradných dielov, techniku preto opravovali „na kolene”. OS SR uviedli, že „v prípade dlhodobej potreby použitia systému na ochranu vzdušného priestoru SR by bol reálne prevádzkovaný len niekoľko mesiacov, ak nie týždňov.”

 

Z jedenástich dostupných stíhačiek typu MiG-29 v slovenskej armáde boli k decembru 2022 plne letu schopné iba štyri. Kvôli vojne na Ukrajine vznikol problém s dodávkami náhradných dielov, čím bola ich oprava znemožnená. Zároveň kvôli vojne odišli aj ruskí technici, ktorí sa starali o ich údržbu. V reakcii na to sa ministerstvo obrany rozhodlo stíhačky v auguste 2022 uzemniť

 

Prevádzka ruských stíhačiek MiG-29 v slovenských ozbrojených silách bola už aj predchádzajúcimi vládami považovaná za neperspektívnu, a preto výcvik nových pilotov neprebiehal. Posledný pilot bol vycvičený v roku 2008. Práve kvôli úvahám o kúpe iných typov stíhačiek už počas druhej vlády Smeru-SD a neperspektívnosti MiGov-29 sa zastavil ich výcvik. Bývalý minister obrany Naď a bývalý premiér Heger, zhodnotili že pre Slovensko už boli nepoužiteľné a naopak Ukrajina tieto stíhačky využiť dokáže, pretože na svojom území disponuje leteckou fabrikou, ktorá vyrába náhradné diely. 

 

Rozhodnutie o darovaní stíhačiek MiG-29 schválila vláda jednohlasne po mimoriadnom rokovaní 17. marca 2023, s rozhodnutím súhlasila aj prezidentka Zuzana Čaputová a vtedajší predseda parlamentu Boris Kollár. Ivan Korčok v tomto období nebol súčasťou vlády, jeho mandát skončil 13. septembra 2022 a vo funkcii ministra zahraničných vecí ho nahradil Rastislav Káčer. 

 

Slovensko ako náhradu za darovaný S-300 chránili systémy Patriot od spojencov z NATO. Po odchode systémov Patriotov dostalo bezodplatne systémy protivzdušnej obrany Mantis. Ako náhradu za stíhačky MiG-29 malo Slovensko už pred vojnou na Ukrajine objednané stíhačky F-16.

 

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) generál Daniel Zmeko na tlačovej besede ministerstva obrany SR v januári 2023 poznamenal, že prebieha modernizácia ozbrojených síl v podobe obnovy vojenskej techniky, kasární a výcvikových priestorov. Zmeko v rozhovore pre RTVS avizoval, že aj napriek rozsiahlej pomoci Slovenska Ukrajine, „armáda na tom nie je o nič horšie, ako bola pred 24. februárom 2022. Naopak je na tom lepšie.“ Vtedajší minister obrany Sklenár navyše konštatoval, že poskytnutá pomoc brániacim sa Ukrajincom nemala na obranyschopnosť Slovenska žiaden negatívny vplyv. 

 

Kiel Institute analyzuje pomoc Ukrajine v podobe bilaterálnych záväzkov a tiež podielu pomoci prostredníctvom EÚ, v oboch prípadoch ako percento HDP darcovskej krajiny. Slovensko podľa tohto hodnotenia bilaterálne prispieva v hodnote 0,65 % HDP a prostredníctvom pomoci EÚ prispieva podielom 0,79 % slovenského HDP. Viac ako Slovensko pomohlo Ukrajine na bilaterálnej úrovni Estónsko, Dánsko, Nórsko, Litva, Lotyšsko, Holandsko, Poľsko a Fínsko. Väčším podielom pomoci prostredníctvom EÚ prispelo len Španielsko a to 0,83 % HDP. Po sčítaní oboch foriem pomoci – bilaterálnej a zdieľanej – to umiestňuje Slovensko na siedmu priečku spomedzi všetkých krajín. Nemôžeme povedať, že by „nikto tak nepomohol Ukrajine, ako my“, nakoľko Estónsko, Dánsko, Litva, Nórsko, Lotyšsko a Holandsko prispeli Ukrajine väčším podielom svojho HDP.

 

 

Najvyššiu vrstvu obrany do 10. apríla 2024 zabezpečoval systém SAMP/T, dočasne zapožičaný Slovensku talianskou vládou. V súčasnosti Slovensko chránia systémy Igla, Kub a Mantis, ktoré zabezpečujú ochranu strategických objektov pred raketami krátkeho a stredného doletu, kritická infraštruktúra je chránená systémom Mamba. 

Slovensko v súčasnosti čaká na dodanie stíhačiek F-16 zo Spojených štátov, ktoré by rolu najvyššej ochrany vzdušného priestoru prevzali. Medzičasom ochranu zabezpečujú stíhačky našich susedov, konkrétne Česka, Poľska a Maďarska a integrovaný systém NATINAMDS členských krajín NATO. Oboje by mali zostať na Slovensku prítomné až do dodania stíhačiek F-16 a podľa  Ministerstva obrany Slovenskej republiky je vzdušný priestor krajiny dostatočne chránený. Nie je preto pravda, že ak by „išla akékoľvek raketa alebo lietadlo na Jaslovské Bohunice, Mochovce, nemáme to s čím dať dole“.

 

Dátum zverejnenia analýzy: 23.12.2024
success
error