DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Korčok

nominant SaS

Ani náboj nie je zo Slovenska vyvezený bez politického súhlasu. Pretože pod každou jednou licenciou, ktorú vydávate, je štátna pečiatka.

Prezidentské voľby 2024: Korčok vs Pellegrini 28. 3. 2024 v RTVS - 28.03.2024
Pravda

Pred parlamentnými voľbami zastávali hlavní predstavitelia vládnej koalície k vývozu zbraní odmietavý postoj. Po voľbách však rétoriku zjemnili a vyhlásili, že komerčným dodávkam vláda brániť nebude. Slovensko tak naďalej vyváža zbrane a obrannú techniku do zahraničia. Na takýto vývoz je potrebné vyjadrenie viacerých ministerstiev, ale aj NBÚ a SIS. Konečné slovo v rozhodovacom procese má rezort obrany. Výrok Ivana Korčoka preto hodnotíme ako pravdivý.

Vývoz a predaj zbraní na Slovensku upravuje zákon o obchodovaní s výrobkami obranného priemyslu. Podľa zákona môže s takýmito výrobkami obchodovať osoba len na základe, v rozsahu a za podmienok ustanovených v rozhodnutí ministerstva hospodárstva. Ministerstvo hospodárstva povolenie vydáva po vyjadrení ministerstva obrany, ministerstva zahraničných vecí, ministerstva vnútra, Národného bezpečnostného úradu a Slovenskej informačnej služby.

V januári 2024 presadil parlament novelu, ktorá výrazne oslabila postavenie ministerstva zahraničia aj postavenie ministerstva hospodárstva v prospech ministerstva obrany, ktoré získalo konečné slovo v tom, komu dovozná alebo vývozná licencia na obchod so zbrojárskymi produktmi udelená nebude. Táto zmena bola presadená ako prílepok k novele tzv. kompetenčného zákona, ktorý umožnil vznik nového ministerstva cestovného ruchu.

Predstavitelia súčasnej vládnej koalície pred voľbami avizovali kritický postoj k posielaniu zbraní na Ukrajinu. Robert Fico na sneme Smeru-SD v novembri 2022 oznámil svoj zámer ukončiť vojenskú pomoc a prisľúbil, že ak bude Smer-SD vo vláde, nepošlú na Ukrajinu ani jeden náboj. Tento prísľub Fico odvtedy viackrát zopakoval.

Predseda SNS Andrej Danko sa otvorene a dlhodobo vyjadroval proti akýmkoľvek dodávkam zbraní na Ukrajinu. Na priamu otázku tesne pred voľbami odpovedal, že vo vojenskej pomoci Ukrajine nechce pokračovať a dokonca sa vyjadril proti exportu húfnic Zuzana,  ktoré boli dodané na základe kontraktu na komerčný predaj

Predseda strany Hlas-SD bol vo svojich vyjadreniach zo všetkých koaličných lídrov najmiernejší. Peter Pellegrini sa pred voľbami vyjadroval, že Slovensko do budúcna nemôže výraznejšie pomôcť Ukrajine, pretože už toho veľa nemá. Na druhú stranu označil Ruskú agresiu na Ukrajine za príležitosť pre Slovensko v oblasti zbrojného priemyslu a podporoval komerčné dodávky zbraní. „Nikdy nepoviem vetu, že zo Slovenska neodíde ani náboj, pretože Slovensko má fabriky, ktoré vyrábajú muníciu,“ povedal predseda strany Hlas. 

Pred voľbami Pellegrini nevylučoval ani vojenskú pomoc Ukrajine zo skladov Slovenskej republiky. „Je našou povinnosťou svojmu susedovi pomôcť, aj humanitárne aj technicky, pokiaľ máme k tomu ešte nejaké zdroje a vieme posilniť obranyschopnosť tejto krajiny,“ povedal Pellegrini na tlačovej konferencii vo februári 2023. Pellegrini taktiež vyzval na väčšiu empatiu pri debatách o vojenskej pomoci nášmu susedovi. „Tiež by sme sa obracali na svojich susedov a priateľov, aby nám pomohli aj v oblasti výzbroje našej armády alebo dodania zbraní.“ (v čase od 4:28). 

Po voľbách sa postoj koalície najviac priblížil k vyjadreniam predsedu Hlasu-SD, aj keď predseda SNS Andrej Danko trval na stanovisku, že okrem vojenskej pomoci by zastavil aj súkromné objednávky vojenskej techniky. Róbert Fico však svoje dovtedajšie tvrdenia korigoval, keď v novembri 2023 upresnil, že jeho odmietavý postoj sa týka len prípadných dodávok zbraní a munície zo zásob slovenskej armády a povedal, že nová vláda nebude brániť podnikom pri výrobe a dodávkach zbraní odberateľom. 

Tieto tvrdenia potvrdil aj minister zahraničných vecí za Smer-SD Juraj Blanár, keď oznámil, že vojenská pomoc Ukrajine, ktorá funguje na komerčnom základe, bude pokračovať.

Fico ešte pred týmito vyhláseniami podporil vojenskú pomoc Ukrajine na summite EÚ v Bruseli. V záveroch rokovania, ktoré Fico schválil, sa okrem iného spomína aj urýchlenie poskytovania vojenskej podpory Ukrajine. 

„Európska únia bude Ukrajine a jej obyvateľom naďalej poskytovať významnú finančnú, hospodársku, humanitárnu, vojenskú a diplomatickú podporu, a to tak dlho, ako to bude potrebné,“ píše sa v záverečnom dokumente, ktorý bol schválený všetkými hlavami štátov EU.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2024
success
error