DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vladimíra Marcinková

SaS

Maďarsko, konkrétne Viktor Orbán je človek, ktorý bojuje, ktorý blokuje mierový balík pomoci, v ktorom aj Slovensku visí 150 miliónov eur, to sú peniaze za vojenskú pomoc, ktorú Slovensko sprostredkovalo Ukrajine.

10.02.2024
Pravda

Dohodu na pôde EÚ o finančnej podpore Ukrajiny v objeme 50 miliárd blokuje maďarský premiér Viktor Orbán. Časť z tohto balíka vo výške 150 miliónov prináleží Slovensku za odovzdanie stíhačiek MiG-29 a systému protivzdušnej obrany Kub Ukrajine. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Slovensko odovzdalo v roku 2023 Ukrajine spolu trinásť stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub, zodpovedajúce náhradné diely a muníciu. Na odovzdaní sa dohodla vláda Eduarda Hegera v marci 2023.

O kompenzáciu sa Slovensko uchádzalo v rámci Európskeho mierového nástroja (EPF) ale aj na základe bilaterálnej dohody so Spojenými štátmi o zvýhodnenom poskytnutí konkrétnej vojenskej techniky. Finančná kompenzácia z EPF vo výške 150 miliónov eur je zahrnutá v balíku pomoci Ukrajine na ktorého schválenie je potrebná jednomyseľná zhoda všetkých lídrov členských krajín EÚ.

Na decembrovom summite Európskej rady sa lídri  na balíku finančnej podpory Ukrajiny vo výške 50 miliárd eur nedohodli. Dohodu vetovalo Maďarsko.  Rokovania o balíku pre Ukrajinu pokračujú od januára tohto roku. Viktor Orbán avizoval snahu o kompromis s podmienkou, že „zaručíte [lídri krajín EÚ], že sa každý rok rozhodneme, či budeme tieto peniaze naďalej posielať alebo nie“.

Lídri členských krajín budú opäť hlasovať o balíku pomoci na summite prvého februára.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.07.2024
success
error