DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vladimíra Marcinková

SaS

Keď tieto výroky pán predseda vlády povedal (pozn. o tom, že v Kyjeve nie je vojna), tak bolo napadnuté gymnázium v Kyjeve, dopadla do obytnej zóny raketa, ktorá našťastie nevybuchla a dokázali ju eliminovať… vy ste tu spomenuli nejaký koncert alebo niečo podobné, viete, koncerty sa diali ešte aj keď bombardovali Sarajevo.

10.02.2024
Pravda

Premiér Robert Fico deň pred svojou návštevou Ukrajiny vyhlásil, že v Kyjeve neprebieha vojna. V ten istý deň ruská armáda na Kyjev spustila letecký nálet, ktorý poškodil infraštruktúru a zranil minimálne 22 ľudí, vrátane štyroch detí. Jedna žena zomrela. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

V utorok, 23. januára 2024, Robert Fico na tlačovej konferencii počas výjazdového rokovania vlády v Kamenici nad Cirochou spochybnil, že v Kyjeve prebieha vojna. Uviedol tak v odpovedi na otázku, prečo sa stredajšie stretnutie s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhalom uskutoční v Užhorode namiesto Kyjeva.

 V deň, keď slovenský premiér tvrdil, že sa v Kyjeve žije „normálny život “, Rusko podľa hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl, Valerija Zalužného, vypálilo na územie Ukrajiny vrátane Kyjeva 41 rakiet. Ruské útoky v Kyjeve zranili najmenej 22 ľudí a jedna žena zahynula. V jednom z kyjevských bytov bola objavená nevybuchnutá hlavica, čo si vyžiadalo evakuáciu obyvateľov z budovy. V časti mesta Darnytskyj trosky rakety dopadli na strechu obytného domu v blízkosti materskej školy. V Ševčenkovskej oblasti bola vykonaná evakuácia obyvateľov z dvoch obytných budov. Ako miesta dočasného pobytu boli zvolené stredná škola a predškolské zariadenie.

V sobotu 27. januára sa v Kyjeve konal jednodňový festival Pohoda Loves Ukraine, ktorý premiér Fico na Facebooku označil za najväčšie „popretie vojny na Ukrajine“. Podujatie však bolo neskôr pre letecký poplach prerušené a návštevníci boli evakuovaní. Ako uvádza poslankyňa Marcinková, podobné koncerty sa v minulosti počas prebiehajúcich raketových útokov konali napríklad aj v obliehanom Sarajeve, kde počas vojny v roku 1994 vystúpil napríklad spevák skupiny Iron Maiden.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.07.2024
success
error