DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vladimíra Marcinková

SaS

Kde stále spomínate, že vám chýbajú dôkazy, pričom tie dôkazy sú už dávno aj verejné, predtým nimi disponovali len spravodajské služby, ale dnes už na internete, keď si vygooglite, viete nájsť fotky tých rakiet (pozn. zo Severnej Kórey), ktoré sa vyskytli na Ukrajine.

10.02.2024
Pravda

Slovensko sa nepridalo ku 48 štátom, ktoré odsúdili ruské útoky severokórejskými balistickými strelami na Ukrajine. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár uviedol, že sa Slovensko k odsúdeniu nepripojilo pretože mu „chýbajú dôkazy” o použití striel, ktoré malo Rusko odpáliť 30. decembra 2023 a 2. januára 2024. Hoci predstavitelia americkej aj ukrajinskej vlády informovali bezprostredne po útokoch o pôvode striel na základe deklasifikovaných informácií spravodajských služieb, tak v súčasnosti sa fotografie dopadnutých striel dajú nájsť aj verejne na internetových portáloch, tak ako to uviedla poslankyňa Marcinková. Obchod so zbraňami so Severnou Kóreu je zakázaný rezolúciou OSN, ku ktorej sa pripojilo aj samotné Rusko. 

Ako prvý informoval o ruskom použití balistických striel severokórejského pôvodu Biely dom 5. januára 2024. Hovorca John Kirby pritom citoval deklasifikované dôkazy spravodajských služieb. Ukrajinské úrady doplnili údaje o miestach dopadu striel, ktoré pristáli v meste Charkiv. O deň neskôr úrad regionálnej prokuratúry v Charkive zverejnil videá aj fotografie zbytkov balistických striel, ktoré na mesto dopadli 2. januára, aby verejnosti potvrdil, že sa jedná o strely severokórejského pôvodu. Na pôvode sa zhodli aj experti z vyšetrovacej organizácie Conflict Armament Research, ktorí skúmali zbytky striel. 

Na Severnú Kóreu uvalila OSN po jej prvom jadrovom teste v roku 2006 embargo na obchod so zbraňami. Doteraz uverejnené dôkazy o ruskom porušení embarga a obchode so zbraňovými systémami so Severnou Kóreou vyústili v spoločné odsúdenie tejto skutočnosti členmi NATO aj EÚ vo vyhlásení, ku ktorému sa nepripojili Slovensko, Maďarsko a Turecko. Vyhlásenie ďalej podporili štáty ako Austrália, Japonsko, Izrael, Nový Zéland, Južná Kórea, Gruzínsko či Argentína.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.07.2024
success
error