DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

Pán minister povedal, že ak by sa preukázalo, že pán sudca porušil zákon, tak bude voči nemu uvedené disciplinárne konanie, čo je myslím, absolútny štandard.

Pellegrini a Sulík v Na telo - 12.11.2023
Nepravda

Mestský súd Bratislava IV rozhodol, že rozhodnutie nového ministra vnútra, Šutaja-Eštoka, zbaviť viceprezidenta Policajného zboru Branka Kišša jeho funkcie nebolo oprávnené. V reakcii na rozhodnutie súdu minister Šutaj Eštok sudcovi pohrozil disciplinárnym konaním aj trestným stíhaním. Sudca mestského súdu Michal Kubiš, ktorý v prípade rozhodol, uviedol, že sa s podobnými vyjadreniami za desať rokov na pozícii sudcu nestretol. Sudcovská rada Mestského súdu Bratislava IV označila Eštokove vyjadrenia za neprijateľné zastrašovanie. Verejne sa vyjadril aj sudca Krajského súdu v Bratislave, Peter Šamko, podľa ktorého „ide o formu zastrašovania sudcu za to, že nerozhodol podľa predstáv účastníka konania, a teda ministerstva vnútra.” Predseda súdnej rady, Ján Mázak, upozornil, že „ak by sa totiž za každé rozhodnutie, ktoré je zrušené odvolacím alebo dovolacím súdom, mala vyvodzovať disciplinárna zodpovednosť sudcu, tak by sme zahltili Najvyšší správny súd azda aj tisíckami disciplinárnych návrhov ročne.” Sám minister vnútra sa za vyjadrenia o disciplinárnom konaní v prípade rozhodnutia sudcu ospravedlnil 14. novembra v statuse na Facebooku. Výrok hodnotíme ako nepravdivý, pretože hroziť disciplinárnym konaním v prípade nespokojnosti s rozhodnutím súdu nie je štandard, ako na to upozornili viacerí sudcovia a napokon to uznal aj sám minister vnútra.

Nový minister vnútra, Matúš Šutaj Eštok, po nástupe do svojej funkcie postavil mimo službu policajtov a vyšetrovateľov spojených s Jánom Čurillom, ktorí sú obvinení z manipulácie vyšetrovania korupčných káuz. Organizačným pokynom tiež  zrušil funkciu policajných viceprezidentov, ktorými predtým boli Branko Kišš a Damián Imre.

Viacerí z policajtov zbavených svojich funkcií majú štatút chránenej osoby od Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Kvôli tomuto štatútu malo ministerstvo vnútra povinnosť požiadať Úrad na ochranu oznamovateľov o súhlas pri vykonaní personálnych zmien, avšak predsedníčka úradu, Zuzana Dlugošová, upozornila na skutočnosť, že ministerstvo o súhlas nepožiadalo.

Policajti so štatútom chránenej osoby sa preto obrátili na súd. Bývalý viceprezident Policajného zboru Branko Kišš dostal rozhodnutie súdu ako prvý a to deväť dní od podania návrhu. Branko Kišš sa má podľa súdu vrátiť do funkcie viceprezidenta policajného zboru. Minister Šutaj Eštok po tomto rozhodnutí súdu avizoval, že ministerstvo vnútra využije všetky opravné prostriedky.

Minister vnútra je presvedčený, že bratislavský mestský súd nemal v spomínanom prípade kompetencie konať, keďže ide o spor, ktorý mal riešiť správny súd. Vo svojom vyjadrení uviedol: “Verím, že v odvolaní budeme úspešní, že krajský súd skonštatuje, že tam nebola príslušnosť civilného súdu konať, a že potom bude minister spravodlivosti rozhodovať o tom, či v prípade tohto sudcu nie je potrebné podať disciplinárne konanie.”

Ďalšie rozhodnutie súdu prišlo v prípade vyšetrovateľa Štefana Mašina, ktorý sa podľa mestského súdu Bratislava IV má taktiež vrátiť do práce, keďže ho minister postavil mimo služby neoprávnene.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.11.2023
success
error