DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Štefan Harabin

Huliak totiž nespochybňuje globálne otepľovanie, ale na rozdiel od nej si nezamieňa príčinu s následkom. Teda, že zvýšené množstvo CO2 je následkom oteplenia, nie dôvodom oteplenia.

06.11.2023
Nepravda

Rudolf Huliak pravidelne na svojej facebookovej stránke zverejňuje a zdieľa príspevky, ktoré popierajú klimatickú krízu. Samotné tvrdenie Štefana Harabina, že zvýšené množstvo CO2 v ovzduší je následkom a nie príčinou globálneho otepľovania, je nepravdivé: medzi vedcami panuje široký vedecký konsenzus o tom, že klimatickú krízu spôsobuje zvýšenie CO2 v atmosfére, ktoré je spôsobené ľudskou aktivitou.

Huliak hovorí o „klíme a CO2“ ako o podvode tisícročia, ideológii neomarxizmu, ako dosiahnuť takzvaný „Nový svetový poriadok”, a nástroji globalizmu na presadenie komunizmu s feudálnou mocou, v ktorom ľudia nebudú „nič vlastniť, budú šťastní, ale zároveň dosť chorí z červov, cvrčkov a iných otráv pridávaných do potravín, aby sme nemali čas a chuť riešiť politiku a mohli nás dokonale ovládať cez kreditný CO2 systém, digitálnu menu“.

Na základe „klimatického podvodu“ nás podľa Huliaka „plánujú pozatvárať do 15 minútových miest, kde nebudú parkovacie miesta na autá, pretože skrátka ich nebudeme mať“, klíma a CO2 je ďalej podľa Huliaka aj nástroj ako nás pripraviť o práva (vlastnícke alebo užívacie), okradnúť, zotročiť a zničiť. Na svojej facebookovej stránke uverejnil video, v ktorom za príčinu klimatickej krízy označuje homosexuálne páry, LGBTI+ komunitu a politické strany, ktoré im vyjadrujú podporu (PS a SaS), pretože podľa Huliaka chcú „aby sa nám slovenská spoločnosť otepľovala – zakladajú teplárne a podobné podniky, v ktorých sa kumuluje teplo, v ktorých vzniká CO2“. Huliak v tomto videu nehovorí, že CO2 je následkom otepľovania, ale že jeho zvýšené hodnoty sú zapríčinené intímnym životom párov rovnakého pohlavia.

Oxid uhličitý je jedným zo skleníkových plynov, ktoré spôsobujú, že slnečné žiarenie vnikajúce do zemskej atmosféry ostáva v atmosfére namiesto toho, aby z nej odišlo naspäť do vesmíru. Zo Zeme sa tak vplyvom skleníkových plynov doslova stáva „skleník” a nastáva globálne otepľovanie. Hoci sa oxid uhličitý prirodzene vyskytuje v zemskej atmosfére, jeho množstvo neprimerane rastie od začiatku industriánej revolúcie. Ide o človekom zapríčinený jav.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.12.2023
success
error