DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Michal Šimečka

PS

Progresívne Slovensko navrhlo už aj minulý rok príspevok na úhradu nákladov na bývanie.

Voľby 2023: Michal Šimečka a Richard Sulík - 13.08.2023
Pravda

Poslanec Tomáš Valášek, ktorý 9. apríla 2021 vstúpil do strany Progresívne Slovensko, predložil do Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) v máji minulého roka návrh zákona týkajúci sa príspevku na bývanie. Podobný návrh sa snažil presadiť aj v januári tohto roku, ale ani jeden z návrhov nezískal dostatočnú podporu poslancov. Šimečkov výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Tomáš Valášek predložil 27. mája 2022 do Národnej rady návrh zákona o príspevku na úhradu nákladov na bývanie. Podľa návrhu (konkrétne §6) by úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vyplácal príspevok v maximálnej výške 20 % príjmu vlastníkom a 30% príjmu nájomníkom, s cieľom pokryť „rozdiel medzi nákladmi na bývanie a príjmom vlastníka alebo nájomcu bytu.“

Poslanci na hlasovaní 28. mája 2022 návrh neschválili. Za prerokovanie návrhu v druhom čítaní hlasovalo iba 24 zo 140 prítomných poslancov, prevažne členovia poslaneckého klubu Smer-SSD, a tak NR SR v rokovaní o návrhu nepokračovala.

Valášek sa pokúsil presadiť podobný návrh aj v januári tohto roku. Návrh opäť neprešiel do druhého čítania, keďže zaň hlasovalo iba osem zo 133 prítomných poslancov. 

Príspevok na bývanie je dokonca súčasťou programovej ponuky Progresívneho Slovenska a na svojich stránkach ho prezentujú ako jednu zo svojich priorít.

Michal Šimečka sa podobným výrokom prezentoval v máji 2023 v diskusnej relácii Televízie Markíza Na telo. Vtedy sme jeho výrok takisto hodnotili ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.09.2023
success
error