DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Michal Šimečka

PS

...už máme aj viac rozsudkov nezávislého súdu, ktorí odsúdili tých ľudí, čo boli súčasťou toho Ficovho režimu alebo tých vlád.

Voľby 2023: Michal Šimečka a Richard Sulík - 13.08.2023
Pravda

Počas posledných troch rokov odsúdili viac ako 20 osôb, ktoré nominovala do verejných funkcií strana Smer-SD. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Nezávislé súdy odsúdili už niekoľko ôsob v sledovaných korupčných kauzách za činnosť, ktorú vykonávali počas vlád strany Smer-SD, respektíve ich na pozície nominovala strana Smer-SD.

Jedným z najznámejších odsúdených nominantov Smeru je bývalý prezident Finančnej správy SR František Imrecze. Špecializovaný trestný súd ho uznal vinného z opakovaného zločinu prijímania úplatku formou organizátorstva. Imrecze, odsúdený v kauze Mýtnik a spolupracujúci s políciou v ďalších kauzách, dostal trojročnú podmienku so skúšobnou dobou päť rokov. Naviac musí zaplatiť peňažný trest 202 tisíc eur, podrobiť sa probačnému dohľadu a raz ročne sa zúčastniť pojednávania či verejného zasadnutia ŠTS vo veci korupčných trestných činov. Imrecze zastával post prezidenta Finančnej správy od roku 2012 do roku 2018.

Ďalším mediálne známym odsúdeným nominantom Smeru je napríklad bývalý šéf finančnej polície Bernard Slobodník, ktorého súd odsúdil za prijímanie úplatkov vo viacerých kauzách, napríklad pri pomoci príbuznému Petra Žigu, člena strany Hlas-SD. V ostatných kauzách súdy odsúdili bývalú prezidentku Finančnej správy Lenku Wittenbergerovú či bývalého viceprezidenta tej istej inštitúcie, Daniela Čecha.

V marci 2023 policajný prezident Štefan Hamran informoval, že v sledovaných korupčných kauzách je odsúdených už 21 osôb s tým, že takmer všetci sú nominanti Ficových vlád. 

Nadácia Zastavme korupciu systematicky sleduje korupčné kauzy ako Očistec, Mýtnik 1-3, Božie Mlyny, Judáš, Naftári, Valčeky, lustrovanie novinárov, Inferno – 8.kruh, Gorila. Podľa nich bolo právoplatne odsúdených najmenej 16 nominantov vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho, vrátane vysokopostavených funkcionárov na Finančnej správe, v SIS, NAKA a na polícií.

Okrem už spomenutých odsúdených nominantov Smeru boli ďalší minimálne štyria nominanti neprávoplatne odsúdení vrátane bývalého ministra financií a súčasného guvernéra NBS Petra Kažimíra.

Denník N napísal, že "odsúdili už viac ako 40 zločincov z éry Smer-u". 

Dátum zverejnenia analýzy: 05.09.2023
success
error