DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Karolovi Galekovi, môjmu štátnemu tajomníkovi sa toto podarilo docieliť, že Nováky zavrú o 7 rokov skôr, alebo keby bola požiadavka až o 12 rokov zavrú skôr, ako pôvodne mali.

Voľby 2023: Michal Šimečka a Richard Sulík - 13.08.2023
Zavádzajúce

Návrh Slovenských elektrární pre Ministerstvo životného prostredia dokazuje, že výrobu elektrickej energie a tepla v elektrárni Nováky sa rozhodli pozastaviť najmä z dôvodu ukončenia dotovania výroby elektriny z hnedého uhlia. Rozhodnutie, ktoré skrátilo pôvodný dátum ukončenia štátneho dotovania výroby elektriny z hnedého uhlia o 7 rokov z roku 2030 na rok 2023 uskutočnila vláda Petra Pellegriniho v roku 2018. Expert SaS Karol Galek dlhodobo upozorňoval na ekonomickú nezmyselnosť a zdravotnú škodlivosť podpory ťažby uhlia na Hornej Nitre. Pomáhal tak vytvárať tlak na skrátenie trvania dotácií vlády Roberta Fica. Napriek tlaku Karola Galeka tvrdenie Richarda Sulíka opomína ostatných aktérov a okolnosti rozhodnutia a, naopak, pripisuje prehnané zásluhy aktivitám jedného človeka. Hodnotíme ho preto ako zavádzanie.  

Slovenské elektrárne v septembri 2022 navrhli Ministerstvu životného prostredia ukončenie výroby elektrickej energie a tepla z hnedého uhlia v elektrárni Nováky. Oficiálnymi dôvodmi sú utlmovanie ťažby hnedého uhlia a zastaraný stav samotnej elektrárne. Jedným z hlavných dôvodov je však aj ukončenie štátneho dotovania výroby elektriny z domáceho hnedého uhlia. S dotovaním výroby elektriny a tepla sa má prestať k 31. decembru 2023.

Napriek tomu, že druhá Ficova vláda v roku 2015 odsúhlasila predĺženie štátnych dotácií pre výrobu elektriny z hnedého uhlia až do roku 2030, sa toto rozhodnutie zmenilo počas vlády Petra Pellegriniho. V roku 2018 Vláda SR schválila návrh vtedajšieho ministra hospodárstva Petra Žigu a skrátila dotovanie výroby elektriny z hnedého uhlia v elektrárni Nováky z roku 2030 na rok 2023. Vláda tak učinila aj v dôsledku tlaku Európskej komisie, ktorá apelovala na skorší termín. Tento dátum však znamená len ukončenie výroby elektriny z hnedého uhlia, nemusí automaticky ukončiť ťažbu hnedého uhlia.

Z tejto genézy udalostí vyplýva, že všetky rozhodnutia spojené s ukončením dotovania výroby elektriny z hnedého uhlia v elektrárni Nováky uskutočnili vlády Smeru.

Karol Galek, bývalý štátny tajomník na ministerstve hospodárstva, vyvíjal v minulosti tlak na vlády Smeru ohľadne elektrárne v Novákoch. Navrhoval uzavretie škodlivého tretieho bloku elektrárne, podporil uzatvorenie celej elektrárne alebo sa podieľal na podaní trestného oznámenia kvôli prevádzke tretieho bloku. Dôležité je poznamenať, že veľká časť Galekovej snahy o uzatvorenie elektrárne Nováky sa týkala spomenutého tretieho bloku, a nie celej elektrárne.

Výrok Richarda Sulíka hodnotíme ako zavádzajúci. Predseda strany SaS pripisuje nadmerné zásluhy jeho straníckemu kolegovi Karolovi Galekovi pri skoršom ukončení výroby elektriny z hnedého uhlia v elektrárni Nováky. Galek síce tlačil na vládu Smeru, no v tom čase nemal kompetencie meniť rozhodnutia vlády. Rozhodnutie o skoršom ukončení výroby elektriny z hnedého uhlia v elektrárni Nováky spravila Vláda SR na návrh vtedajšieho ministra hospodárstva Petra Žigu. Podiel na tomto rozhodnutí mal aj tlak Európskej komisie.

Richard Sulík v minulosti podobný výrok už povedal, rovnako sme ho označili ako zavádzajúci.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.09.2023
success
error