DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Svojho času, keď kandidovala Zuzana Čaputová, mala podporu 4 %, Robert Mistrík mal možno vtedy 18 %, my sme ich zavolali z jeden okrúhly stôl a chceli sme sprostredkovať medzi nimi dohodu (...) tá dohoda vznikla a vlastne odvtedy aj médiá sa začali zaujímať o Zuzanu Čaputovú.

Uhrík vs. Matovič - 21.07.2023
Zavádzajúce

Igor Matovič v príspevku vyvoláva zavádzajúci dojem, že až jeho iniciatíva na spoluprácu medzi Zuzanou Čaputovou a Robertom Mistríkom viedla k záujmu médií o Čaputovú. Médiá však o jej kandidatúre a podpore informovali priebežne. Percentá podpory v prieskumoch, ktoré Matovič udáva, nie sú presné, v januári 2019 v čase spomínaného stretnutia mala Čaputová podporu 6,6 - 9 % a Mistrík 15-16,5 %.

15. januára 2019 Matovič pozval Zuzanu Čaputovú a Roberta Mistríka na stretnutie. Cieľom bolo dohodnúť sa na mene jedného prezidentského kandidáta, k takejto dohode však napokon nedospeli. Po stretnutí Mistrík aj Čaputová uviedli, že pred prvým kolom preferenčne slabší kandidát podporí toho silnejšieho. 

Podľa prieskumu agentúry Fokus z januára 2019 boli preferencie Zuzany Čaputovej 9 %, Mistríka by za prezidenta volilo 16,5 % opýtaných. V decembri 2018 by Čaputovú volilo 6,6 % respondentov, Mistríka takmer 15 %. Vo februári 2019 Čaputovej preferencie vzrástli na 14,4 %, výrazne stúpli na viac ako 40 % po tom, čo Mistrík odstúpil v jej prospech. 

4,1 % podpory získala Čaputová jedine v prieskume agentúry Focus z novembra 2018 (.pdf), nie v januári, kedy sa uskutočnilo stretnutie medzi Matovičom, Čaputovou a Mistríkom. Mistríka by podľa tohto prieskumu volilo 11,7 % opýtaných. 

O oznámení kandidatúry Zuzany Čaputovej v máji 2018 informovali denník SME, Pravda, Aktuality, ale aj Pluska. Pravda informovala aj o podpore bývalého acribiskupa Bezáka v septembri 2018 a o odovzdaní podpisov 24. januára 2019. Nedá sa preto konštatovať, že Čaputovej kandidatúru si média začali všímať až po apele OĽaNO na zjednotenie.

Vyjadrenie mediálneho tímu OĽaNO z 23. 7. 2023 pre Demagog.sk:

K časti výroku Igora Matoviča „Svojho času, keď kandidovala Zuzana Čaputová, mala podporu 4 %,“ – V prieskume agentúry Focus z novembra 2018 mala Zuzana Čaputová nameranú podporu 4,1 %. Keďže Igora Matovič povedal „svojho času“, bez toho, aby sa vyjadril, k akému dátumu mala danú podporu, jeho tvrdenie je pravdivé. Pán Matovič nikde neuviedol, že sa jednalo o posledný prieskum pred januárovým spoločným stretnutím. Následné tvrdenie „Robert Mistrík mal možno vtedy 18 %,“ nemožno označiť za nepravdivé, keďže Igor Matovič použil slovo „možno“, čím svoj výrok jasne označil za domnienku a teda účelovo neklamal, a preto nemožno tento výrok označiť za nepravdu. Nasledovný výrok „my sme ich zavolali z jeden okrúhly stôl a chceli sme sprostredkovať medzi nimi dohodu (...) tá dohoda vznikla je pravdivý, pretože s týmto zámerom sme stretnutie zorganizovali a Robert Mistrík sa na základe tejto dohody vzdal kandidatúry v prospech Zuzany Čaputovej, čo je jednoducho overiteľné. Následná časť výroku „a vlastne odvtedy aj médiá sa začali zaujímať o Zuzanu Čaputovú.“ sa nedá označiť ako nepravdivá. Uviedli ste niekoľko článkov spred spoločného stretnutia, ktoré však len informujú o tom, že Z. Čaputová bude kandidovať, resp., že jej vyjadrila podporu verejne známa osobnosť p. Bezák. Takéto strohé články zverejňovali médiá o viacerých kandidátoch. Výrazný nárast záujmu médií o Z. Čaputovú nastal až po spoločnom stretnutí s p. Mistríkom. Z celého výroku Igora Matoviča vyplýva, že výrazný preferenčný nárast Zuzany Čaputovej v prieskumoch nastal až po nami organizovanom spoločnom stretnutí s Robertom Mistríkom, čo je pravda."    

Dátum zverejnenia analýzy: 21.07.2023
success
error