DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Uhrík

Republika

Zahraničné návštevy vozí (pozn. prezidentka Čaputová) do Teplárne, namiesto toho, aby ukazovala historické pamiatky na Slovensku, že im ukazuje ubytovňu pre Ukrajincov, namiesto krás prírodných Slovenska, alebo že uprednostňuje záujmy komunity LGBT, pred záujmami bežných občanov, pred problémami v zdravotníctve?

Uhrík vs. Matovič - 21.07.2023
Zavádzajúce

Prezidentka Čaputová niektoré svoje zahraničné návštevy síce zobrala uctiť si obete teroristického útoku na Zámockej, holandský kráľovský pár pritom navštívil aj Tepláreň, avšak zároveň navštívili aj historické pamiatky a prírodné krásy. Problémy v zdravotníctve prezidentka počas svojho mandátu často akcentovala a apelovala na politikov, aby zhoršujúcu sa situáciu riešili. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Zuzana Čaputová počas svojho pôsobenia prijala mnohé zahraničné návštevy vrátane prezidentov krajín Európskej únie a zo sveta. Medzi nedávnymi návštevami bola aj trojdňová návšteva holandského kráľovského páru v marci 2023. Navštívili podnik Tepláreň, kde sa stretli s rodinnými príslušníkmi a priateľmi zosnulých a vyjadrili solidaritu s LGBTI+ komunitou. Kráľovskému páru však prezidentka ukázala aj kostol v Spišskej sobote. Holandský kráľovský park večeral v Slovenskej filharmónií.

Obete tragického teroristického útoku na Zámockej si prišli uctiť aj prezident Islandu, keď bol na Slovensku koncom októbra 2022, aj novozvolený prezident ČR Peter Pavel na svojej prvej zahraničnej ceste, ktorá zamierila práve na Slovensko. Prezident Pavel si však rovnako uctil aj pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, či preukázal úctu zakladateľom 1. ČSR položením vencov na pamätníky T. G. Masaryka a M. R. Štefánika. 

Keď bol na návšteve estónsky prezident Alar Karis koncom marca 2023, prezidentka ho zobrala na Spišský hrad. Unikátnu historickú pamiatku navštívil ako prvá hlava štátu po 19 rokoch.

Je ale pravdou, že s prvou dámou Spojených štátov Jill Biden navštívila aj krízové centrum pre ľudí utekajúcich z Ukrajiny, nakoľko cesta prvej dámy bola práve o poďakovaní sa Slovákom za pomoc a podporu Ukrajiny. Téma Ukrajiny dominovala aj návšteve nemeckého prezidenta Frank-Waltera Steinmeiera, ktorý sa stretol s predstaviteľmi občianskych organizácií, ktoré pomáhajú Ukrajincom.

Prírodné krásy prezidentka ukázala dnes už bývalému prezidentovi ČR Milošovi Zemanovi na jeho poslednej návšteve, keď spolu navštívili Štrbské pleso a Tatry. Do Tatranského národného parku vzala aj už spomínaný holandský kráľovský pár. Predstavila im aj projekt ochrany biodiverzity pri rieke Belá v Podbanskom.

Prezidentka sa však zasadzuje za široké spektrum tém a zdravotníctvo patrilo medzi jej témy počas celého mandátu. Problémy spomínala v správe o stave republiky v roku 2021 aj 2022, kedy vrcholil spor o zvyšovanie platov v zdravotníctve. Už rok predtým brala navýšenie finančných prostriedkov v sektore za legitímne a poukázala na odliv do zahraničia, nedostatok záujmu o prácu v sektore, vysoký vek mnohých lekárov a ako to všetko zhoršila pandémia. V tomto kontexte prízvukovala najmä vyčerpanosť a traumy z obdobia covidu, ktorými si prešli mnohí lekári a iní pracovníci v zdravotníctve. Ešte jasnejšie podporila platové požiadavky v roku 2022, práve aj pre spomínaný nedostatok kvalifikovaného personálu a hrozbu hromadného odchodu súčasných zamestnancov. Lekárov v tej dobe aj navštívila v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Tému komunikuje aj mimo kríz a tento rok si v apríli pripomenula Európsky deň práv pacientov, aby upozornila na dôležitosť zdravia a právo na zdravotnú starostlivosť. Nie je teda zrejmé, že by sa inej téme venovala na úkor zdravotníctva.

Z uvedených príkladov aktivít prezidentky, či už pri zahraničných návštevách alebo pri presadzovaní záujmov rôznych častí spoločnosti je vidno, že sa jedno s druhým nevylučuje. Prezidentka zobrala tú istú návštevu aj na Zámockú aj do historickej pamiatky, aj ku prírodným krásam. A tak ako sa zasadzuje za práva LGBTI+ komunity, akcentuje dlhodobo aj potrebné riešenie krízy v zdravotníctve. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.07.2023
success
error