DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Uhrík

Republika

Pán Rejda bol operatívec, ktorý bol nasadený na infiltráciu Penty v rámci vyšetrovania Gorily.

Uhrík vs. Matovič - 21.07.2023
Neoveriteľné

Ján Rejda v minulosti pôsobil ako policajt a šéf Útvaru osobitného určenia, tzv. kukláčov. Do povedomia verejnosti sa zapísal ako účastník kauzy Gorila. Podľa spisu mal bývalý policajt údajne odovzdávať informácie finančnej skupine Penta výmenou za finančnú odmenu. Rejda svoju prítomnosť v byte na Vazovovej ulici potvrdil, odmietol však, že by za informovanie prijímal finančnú odmenu. Taktiež tvrdil, že v byte vykonával operatívnu činnosť. Táto informácia nebola potvrdená ani vyvrátená a keďže vo veci nemáme rozhodnutie oficiálneho štátneho orgánu, hodnotíme výrok ako neoveriteľný. Napriek tomu, na nahrávke Gorila je možné vypočuť si, ako Ján Rejda inkasoval peniaze za informácie, nebol nikdy obvinený a celá kauza ostáva do dnešného dňa nevyšetrená.

Milan Uhrík v auguste minulého roku oznámil vstup Jána Rejdu do hnutia Republika. Rejdu spis Gorila spomína ako policajta, ktorý v roku 2006 chodieval za majiteľom konšpiračného bytu na Vazovovej ulici. Podľa spisu mal Rejda odovzdávať finančnej skupine Penta informácie a brať za to desaťtisícové úplatky.

Rejda neskôr skutočne potvrdil, že do bytu chodieval. Nevyvrátil ani to, že Pentu informoval, ale odmietol, že by to robil pre peniaze.

Neskôr tvrdil, že iba vykonával operatívnu činnosť. Protiprávne konanie mu nikdy mu to nebolo dokázané napriek tomu, že na nahrávke Gorila je možné počuť, ako odovzdával informácie Pente a inkasoval za to peniaze. Rejda nikdy obvinený nebol a kauza Gorila nie je dodnes vyšetrená.

Niekdajší vyšetrovateľ kauzy Gorila a dnes poslanec OĽaNO Lukáš Kyselica, ktorý Rejdu vypočúval, jeho účasť v kauze okomentoval slovami: „Nahrávku kauzy počul každý, kto chcel, tie rozhovory sú tam zachytené a nech si to vyhodnotí každý sám.“

V roku 2012, po prevalení kauzy, Rejda z polície odišiel. Vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak jeho nútený odchod z polície odôvodňoval tým, že „nedokázal vysvetliť pochybnosti“.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.07.2023
success
error