DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Tak po prvé, to neboli naši nominanti čisto nominanti, či teda minister pôdohospodárstva, pán Vlčan bol osobný nominant Eduarda Hegera, ktorý má dnes svoju vlastnú stranu.

Uhrík vs. Matovič - 21.07.2023
Neoveriteľné

Samuel Vlčan bol do funkcie ministra pôdohospodárstva vymenovaný na základe návrhu Eduarda Hegera, vtedy premiéra, prezidentke Zuzane Čaputovej. Rôzne zdroje sa však nezhodujú na tom, či šlo o nomináciu hnutia OĽaNO, alebo Hegera osobne. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Vládu Igora Matoviča vymenovala prezidentka Čaputová 21. marca 2020 a hnutie OĽaNO v nej získalo osem postov vrátane Ministerstva pôdohospodárstva, ktoré obsadil Ján Mičovský. Ten však v máji 2021 zo svojej funkcie odstúpil a podal demisiu v súvislosti s korupciou na Slovenskom pozemkovom fonde. Ešte 30. marca 2021 však premiér I. Matovič podal demisiu a prezidentka Čaputová poverila zostavením novej vlády Eduarda Hegera. Jeho vládu vymenovala 1. apríla 2021.

Po odstúpení Jána Mičovského z postu ministra pôdohospodárstva vymenovala prezidentka na návrh premiéra Hegera 8. júna 2021 nového ministra Samuela Vlčana. Ten sa v máji 2023 rozhodol v súvislosti s kauzou dotácie pre spoločnosť Reko Recycling odstúpiť z poverenej funkcie a rozhodnutie ponechal na dohodu medzi prezidentkou a premiérom.

Objavujú sa však i protichodné tvrdenia. Bývalý minister J. Mičovský tvrdí, že do svojho rezortu ho dosadil na odporúčanie Ľubomíra Ščasného zo zboru poradcov Igora Matoviča ešte ako premiéra. Ten spolupracoval aj s manželkou Samuela Vlčana, ktorá pôsobila v rezorte Ministerstva zdravotníctva SR a pomáhala sprostredkovať nákup vakcíny proti Covid-19 v roku 2021. Ján Budaj v rozhovore pre SME povedal, že nominácia Vlčana nebola osobnou nomináciou Eduarda Hegera, ale hnutia OĽaNO (YouTube, minúta 9:26).

Dátum zverejnenia analýzy: 21.07.2023
success
error