DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Edo Heger s pani prezidentkou, bohužiaľ, dva týždne vedeli o tom, čo spáchal Vlčan s dotáciou, dva týždne obidvaja vedeli, pred celým Slovenskom to zamlčali.

Uhrík vs. Matovič - 21.07.2023
Pravda

Ministerstvo životného prostredia prisúdilo rodinnej firme ministra pôdohohospodárstva Samuela Vlčana dotácie vo výške 1,4 milióna eur. Tým teda porazila ďalších siedmich konkurentov, ktorí sa k peniazom z eurofondov nedostali. Napriek tomu, že ešte 4. mája 2023 Vlčan trval na tom, že neporušil „akékoľvek etické princípy,” už o deň neskôr sa rozhodol opustiť svoju funkciu. 

Bývalý minister Ján Budaj pre denník Pravda 5. mája povedal, že o dotácii sa dozvedel už 20. apríla, teda dva týždne pred jej medializáciou. Na výsledok tendra upozornila 20. apríla aj stránka odpady-portal.sk. Eduard Heger potvrdil, že o dotácii vedel pred jej zverejnením a komunikoval o nej aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Výro preto hodnotíme ako pravdivý.

Oprava z 31. 7. 2023:

Tento výrok sme pôvodne hodnotili ako neoveriteľný, ale na základe doplnených informácií sme zmenili hodnotenie na pravdivý. 

Dátum zverejnenia analýzy: 21.07.2023
success
error