DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Ako sa pán Uhrík tu tvári, že oni sú najväčší antifašisti. Ľudia, ktorí majú odsúdeného Mazureka. Ľudia, ktorí medzi sebou majú poslanca Ďuricu. (...) Normálne majú poslanca, ktorý spieval vedome bol líder kapely alebo je fašistickej kapely.

Uhrík vs. Matovič - 30.11.-0001
Pravda

Milan Mazurek prišiel o mandát poslanca Národnej rady za stranu ĽSNS v predchádzajúcom volebnom období. Súd ho v roku 2019 opakovane uznal vinným z úmyselného trestného činu hanobenia rasy, národa a presvedčenia. Okrem zbavenia funkcie poslanca musel Mazurek zaplatiť pokutu 10 tisíc eur.

Poslanec Ondrej Ďurica bol kedysi frontmanom skupiny Biely odpor. Do parlamentu sa dostal na kandidátke ĽSNS, momentálne však pôsobí v strane Republika. Kapela Biely odpor bola ultrapravicová skupina často spájaná s pravicovým extrémizmom a Ďurica v nej pôsobil v rokoch 1996 až 1998. Z textov tejto skupiny cítiť silný odkaz na neonacistické symboly, rasizmus, xenofóbiu a homofóbiu. Ďurica sa v minulosti súdil kvôli označovaniu jeho osoby ako neonacistu. Súd v roku 2018 rozhodol, že ho novinári môžu nazývať neonacistom, aj kvôli jeho pôsobeniu v kapele Biely odpor.

Výrok Igora Matoviča hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.07.2023
success
error