DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Vy ste boli šéfom Kotlebového úradu na Banskobystrickom samosprávnom kraji. Vaša súčasná asistentka bola šéfka správy ciest. Suja bol podpredseda tej správy ciest, a čo ste spravili? 112 obrovských stavebných strojov ste za jedno euro, za jedno euro predali.

Uhrík vs. Matovič - 30.11.-0001
Pravda

V čase Kotlebovho pôsobenia na Banskobystrickej župe predala správa ciest, ktorej v tej dobe šéfoval Kotlebov bývalý spolustranník Miroslav Suja, pochybným spôsobom 103 kusov techniky za symbolické jedno euro firme z Hriňovej. Župný kontrolór pri predaji zistil niekoľko porušení predpisov a zákona. Suja bol v tejto súvislosti aj obvinený, v kauze však ešte nepadol rozsudok. Suja sa bránil slovami, že technika bola šrot, ktorý nikto nechcel zlikvidovať, túto informáciu však rozporuje Sujov predchodca, podľa ktorého  sa stroje mali následne predávať za vysoké ceny. 

Marián Kotleba počas svojho pôsobenia na Banskobystrickej župe zamestnal vo vysokých funkciách viacerých jemu blízkych ľudí. Milan Uhrík bol za jeho županovania riaditeľom Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja. Súčasná asistentka Milana Uhríka je Ivana Slivková, bola zase predsedníčkou predstavenstva Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC) v rokoch 2016-2017. Miroslav Suja bol v roku 2016 podpredsedom predstavenstva BBRSC a v roku 2017 dokonca generálny riaditeľ. 

V septembri 2017 župa pod Kotlebovým vedením previedla 103 kusov techniky na svoju správu ciest. Malo ísť o staré traktory, nákladné autá, sypače a rôzne špeciálne stroje. O pár dní ich správa cez dve zmluvy predala všetky za jedno euro spoločnosti Kalamar, s. r. o., ktorá sa venuje likvidácii železa.

Podľa slov bezpečnostného analytika Radoslava Bránika, ktorý sa téme dlhodobo venoval, sa aj pri skutočne nefunkčnej techniky jednalo stále o stovky ton železného šrotu v cene desiatok tisíc Eur. Podľa jeho slov ľudia zvnútra firmy tvrdili, že do zoznamu boli prepašované aj funkčné stroje, ktoré boli ďalej predávané za vysoké sumy. Informáciu mal potvrdiť aj bývalý generálny riaditeľ BBRSC Radoslav Luka.

V súvislosti s týmto predajom bol obvinený Miroslav Suja pre pokračovací zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Suja sa obhajuje slovami, že  stroje boli nepotrebné a nikto ich nechcel zlikvidovať až na spomínanú súkromnú firmu. Suja nie je v tomto prípade jediným obvineným, NAKA spolu s ním obvinila aj asistentku Milana Uhríka Ivanu Slivkovú. 

Župný kontrolór pri predaji zistil celkovo 14 porušení predpisov a zákona. Napríklad, keď správa ciest zmluvy s firmou Kalamar, s. r. o. zverejnila na internetovej stránke župy, chýbala príloha, čo sa vlastne predáva, a zmluva nebola ani v obchodnom vestníku. Zákon v takomto prípade hovorí, že zmluvy sú neplatné.

Daný rok bol navyše pre firmu Kalamar, s. r. o. výnimočne úspešný. Zisk firme vyskočil z 9600 eur takmer šesťnásobne na viac ako 57-tisíc eur. V nasledujúcich rokoch zisky firme opäť klesli o viac ako polovicu.

Majiteľom firmy by mal byť Karol Kalamár. Podľa medializovaných informácii nie je známe jeho prepojenie na Suju. Kalamár pre denník Sme odmietol tvrdenia, že stroje, ktoré kúpil za euro, ďalej výhodne predal. Čo sa s nimi stalo, však nepovedal.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.07.2023
success
error