DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Uhrík

Republika

Boli sme svedkami nejakého pokusu o špeciálnu operáciu NATO, ktorá mala zlikvidovať opozíciu.

Uhrík vs. Matovič - 30.11.-0001
Nepravda

Uhrík hovorí o kampani NATO s názvom „Why Ukraine Matters“, ktorá je zameraná na vojenskú podporu Ukrajiny v rámci celkovej bezpečnosti Slovenska a jeho postavenia v Aliancii. Na kampaň upozorňoval najmä Fico, ktorý ju považuje za zásah do volieb a tvrdí, že je namierená proti opozícii. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky aj Ministerstvo obrany Slovenskej republiky sa jasne vyjadrili, že kampaň nemá nijako zasiahnuť do parlamentných volieb. Rovnako tvrdenia proti kampani komentuje aj premiér Ódor a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Dôležité je tiež dodať, že kampaň nakoniec prebehne až na jeseň po septembrových voľbách.

Severoatlantická aliancia uskutočňuje podobné kampane už od svojich začiatkov v 50. rokoch minulého storočia. V roku 1953 bol založený Výbor informácií a kultúrnych vzťahov. V správe „Troch múdrych mužov“ z roku 1956 sa písalo, že „obyvatelia členských krajín musia o NATO vedieť, ak ho majú podporovať“ a odporučili aby bola „podpora informovanosti o NATO (...) spoločným úsilím organizácie a jej členov.“ Aj preto sa neskôr prešlo aj k informačným programom na úrovni a pod záštitou Aliancie, aby zvyšovali povedomie a porozumenie politík a cieľov NATO v jednotlivých členských štátoch. Príkladom mnohojazyčnej kampane Aliancie bola v roku 2017 #WEARENATO, spustená s cieľom vysvetliť občanom členských štátov NATO, ktorí vyrástli v dobe mieru, akú rolu Aliancia takmer 70 rokov po jej založení hrá v zaistení bezpečnosti a prosperity pre jej členov. Kampaň sa prebiehala v mnohých členských štátoch.

Kampaň je jednou z mnohých NATO kampaní a jej úlohou je  občanov informovať. Tvrdenie, že cieľom kampane je zlikvidovanie opozície, nie je založené na faktoch a preto daný výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.07.2023
success
error