DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Uhrík

Republika

Čo sa týka tých kanálov, zablokovala to americká firma Google, ktorej sa jednoducho nepáčili politické názory na tých kanáloch.

Uhrík vs. Matovič - 21.07.2023
Nepravda

Spoločnosť Google zrušila na svojej platforme viacero kanálov, ktoré boli naviazané na hnutie Republika. Učinila tak však z odôvodnením porušenia pravidiel platformy a po odhalení koordinovanej vplyvovej operácie. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

V polovici júna spoločnosť Google na svojej platforme YouTube zrušila viacero účtov personálne prepojených s politickým hnutím Republika, vrátane kanálov Kulturblog či Konzerva. Podľa spoločnosti dochádzalo k závažným a opakovaným porušeniam pravidiel platformy. Neskôr v stanovisku spoločnosť špecifikovala, že sa tak stalo v rámci vyšetrovania koordinovaných ovplyvňovacích operácií na Slovensku. Kanály boli zrušené po zásahu odborného tímu spoločnosti, ktorý sa venuje odhaľovaniu vládami podporovaných hackerských útokov či koordinovaných vplyvových kampaní. Celkovo spoločnosť zablokovala deväť kanálov. 

Samotný Kulturblog bol dlhodobo zaraďovaný medzi weby šíriace konšpirácie a dezinformácie. Webová stránka Kulturblog.sk, na ktorej sú videá z platformy youtube propagované, je dlhodobo vedená na zozname konšpiračných webov, Konšpirátori.sk.

Jakub Drábik v odbornom posudku uvádza, že portál Kulturblog obsahuje rôzne manipulatívne podané a silne emočne podfarbené videá a články, ktoré majú v publiku vyvolať klamný dojem o hrozbách zo strany liberalizmu, multikulturalizmu, globalizácie, západnej Európy, rôznych náboženských či sexuálnych menšín či migrácie. Web má navyše posilňovať rôzne obavy a stereotypy.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.07.2023
success
error