Hlas
To si, viete, ako keby ste si mysleli, že len Slovensko postihli krízy. Kríza bola všade a predstavte si, že dokonca boli krajiny, kde dôvera vo vládu počas kríz stúpla, na Slovensku išla dole.
Krízy v poslednom období, najmä tá spojená s pandémiou Covid-19, neboli ojedinelým javom výhradne na Slovensku. Niektoré krajiny zaznamenali stúpanie dôvery vo vlády v rokoch počas sledovaného obdobia. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Počas pandémie Covid-19 dôvera v úradujúcu vládu na Slovensku klesala. V roku 2021 namerali vláde Eduarda Hegera po viac ako roku trvania pandémie dôveru na úrovni 17,2 %. Na začiatku pandémie v apríli 2020 dôverovalo čerstvo vymenovanej vláde Igora Matoviča 56,2 % občanov.
Nižšie uvedený graf ukazuje dáta OECD o Slovensku a vybraných krajinách Európskej únie. V štátoch ako Belgicko, Estónsko či Írsko dôvera vo vládu v rovnakom období stúpala.
Preto môžeme výrok Petra Pellegriniho označiť ako pravdivý. Nedávne krízy, ako napríklad tá pandemická, neboli izolovanou udalosťou a v rôznych krajinách priniesla iný dopad na dôveru ľudí v úradujúcu vládu. Na Slovensku dôvera ľudí klesla, v krajinách ako Belgicko či Estónsko naopak stúpla.
zdroj: OECD