DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Tomáš Valášek

PS

Nevieme ani len vyčerpať ten plný balík a každý rok, každé programové obdobie niekoľko miliárd prepadne.

Blanár vs. Valášek - 30.11.-0001
Zavádzajúce

V programovom období 2007-2013 muselo Slovensko vrátiť približne miliardu z eurofondov, v programovom období 2014-2020 odhaduje súčasná vláda odborníkov, že prepadne tiež necelá miliarda eurofondov. Tvrdenie, že každé programové obdobie prepadne niekoľko miliárd, je preháňanie a preto ho označujeme ako zavádzajúce.

Slovensko vstúpilo do Európskej únie v roku 2004 a eurofondy začalo prvýkrát čerpať v skrátenom období 2004-2006, kedy vyčerpalo plnú sumu. V období 2007-2013 ostalo nevyčerpaných pol miliardy eur. Slovensko z tohto obdobia však Európskej únii muselo vrátiť naspäť 997 miliónov kvôli nesprávnej implementácii. Bývalá podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu, Veronika Remišová, uviedla, že 599 miliónov z celkovej sumy sme museli vrátiť kvôli chybám štátu. 

Peniaze z programového obdobia 2014-2020 má Slovensko možnosť vyčerpať do konca roka 2023. K polovici júna nám ostáva vyčerpať okolo 4,3 miliárd eur, pričom 1,5 miliardy eur bude použitých na pomoc s utečeneckou a energetickou krízou. Zvyšné peniaze sa musia investovať do štandardných projektov. V súčasnosti nie je jasné, akú časť z týchto peňazí sa do konca roka podarí zužitkovať. Premiér Ódor spolu s podpredsedníčkou vlády Líviou Vašákovou na tlačovej konferencii začiatkom júna uviedli, že by Slovensku podľa ich výpočtov malo prepadnúť 800 miliónov eur.

„Hodnotenie výroku nerozporujem. Šlo o chybu z mojej strany," uviedol pre Demagóg.SK Tomáš Valášek.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.06.2023
success
error