DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

A čo robil pán Juhás? Protizákonne dal odpočúvať aj Fica aj mňa, teraz je z toho vedené trestné stíhanie. A pán Juhás sa aj na súde vyjadril a ináč jeho výpoveď tiež prispela k oslobodeniu Kočnera nakoniec, pretože na súde, na súde klamal a zistilo sa, že to, čo hovorí, nie je pravda.

Robert Kaliňák a Jaroslav Naď - 30.11.-0001
Zavádzajúce

Martin Juhás je vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa kvôli odpočúvaniu Roberta Fica aj Róberta Kaliňáka. Peter Juhás je jeho brat a súčasný riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, ktorý bol šéfom tímu vyšetrujúceho vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Súd však ešte nerozhodol o tom, či vyšetrovateľ Martin Juhás odpočúval protizákonne. V prípade vraždy novinára súd oslobodil podnikateľa Kočnera na základe nedostatku dôkazov a nie kvôli údajnému klamaniu vyšetrovateľa Petra Juhása. Róbert Kaliňák mieša konanie oboch bratov, ako keby išlo o jednu osobu, jeho tvrdenie preto hodnotíme ako zavádzajúce. 

Obvinenie Martina Juhása sa týka kauzy poľovníckej chaty, na ktorej sa stretávali Robert Fico, Robert Kaliňák, otec Norberta Bödöra, Miroslav Bödör, advokát exprezidenta policajného zboru Tibora Gašpara a Mariána Kočnera, Marek Para, a Pavol Gašpar, syn Tibora Gašpara. Podľa obvinenia mal Juhás umelo zinscenovať údajné vyšetrovanie pytliactva a mať tak zámienku, aby mohol nahrať na záznam rozhovory medzi vysokými predstaviteľmi strany Smer-SSD. Podľa pôvodných informácií dal súhlas na odpočúvanie Okresný súd v Nitre v rámci vyšetrovania trestného činu, ktorý mal súvisieť s pytliactvom. 

Juhásov advokát tvrdí, že obvinenie je priamym útokom na nezávislú prácu bezpečnostných zložiek v krajine. Juhás sa vyjadril k obvineniu, že ho vníma ako snahu o zastrašovanie poctivých policajtov, ktorí sa pri výkone svojej funkcie a vyšetrovaní trestnej činnosti riadia zákonom a nie záujmami rôznych politicky zaujatých subjektov. 

Vyšetrovateľ Peter Juhás na súde s Kočnerom vypovedal o priebehu výsluchu Zoltána Andruskóa aj o tom, akým spôsobom boli zaistené Kočnerove mobilné telefóny, ktoré boli dôležitými dôkazmi.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.06.2023
success
error