DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jaroslav Naď

Demokrati

Vy ste odborník na DPH, veď Kali a Strapatý, to znamená vy a Počiatek, ste, tam je svedecká výpoveď o tom, že čo ste všetko robili s DPH. To sa vyšetruje.

Robert Kaliňák a Jaroslav Naď - 30.11.-0001
Zavádzajúce

Jaroslav Naď hovorí o kauze s vratkami DPH a výpovedi a prepise odpočutého hovoru Milana Chovanca, v ktorom ten spomína vtedajších ministrov Jána Počiatka a Roberta Kaliňáka. Tí mali podľa podozrenia podvody s DPH kryť. Prípad je síce na súde, no len čiastkový skutok – nie zodpovednosť Kaliňáka či Počiatka. Tí obvinení neboli. Podľa vyjadrenia ministerstva vnutra z minulosti polícia tvrdenia smerujúce k nim preverila a nepotvrdili sa. Keďže prípad sa síce "vyšetruje", ale zjavne nie časť, ktorá sa týka Roberta Kaliňáka, hodnotíme tvrdenie Jaroslava Naďa ako už zavádzajúce. 

Naď hovorí o kauze s vratkami DPH, ktorá je spojená s Robertom Kaliňákom. Spoločnosť Tatra Trade Companion, ktorá patrila Milanovi Chovancovi, údajne okradla štát o 75 miliónov eur. Chovanec vypovedal, že podvody boli možné vďaka Smeru, vo svojich výpovediach spomínal Roberta Kaliňáka a bývalého ministra financií Jána Počiatka. Tí však po vypočutí políciou obvinení neboli

S informáciami o Chovancovej výpovedi prišiel Trend v roku 2016, samotný prípad s podvodmi na DPH polícia rieši od roku 2007, podľa Denníka N od roku 2009. Vo výpovedí tvrdí, že Kaliňák a Počiatek mali podvody kryť a taktiež mali vybavovať veci s daňovými úradmi či s políciou. Chovanec hovoril aj o províziach pre stranu Smer. 

Informácie o Kaliňákovej a Počiatkovej účasti na podvodoch pochádzali z telefonických odposluchov, ktorých obsah Chovanec pri vypočúvaní vysvetľoval. Aj keď v nich bývalí ministri nevystupovali, rozprávali sa o nich iní ľudia. Okrem Kaliňáka a Počiatka mal byť do podvodov zapletený aj regionálny šéf smeru Kubánek. 

Kaliňák a Počiatek po vypočutí políciou obvinení neboli. Vtedajšie vedenie ministerstva vnútral, ktoré ale viedol Robert Kaliňák, uviedlo, že polícia tvrdenia smerujúce ku Kaliňákovi preverila a nepotvrdili sa. Investigatívny novinár Tom Nicholson mal vtedy pochybnosť, že polícia prípad riadne vyšetrila. 

Pojednávania ku kauze stále trvajú, týkajú sa však čiastkového skutku, nie zodpovednosti Kaliňáka či Počiatka. 

Dátum zverejnenia analýzy: 18.06.2023
success
error