DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

(Čurillovci, pozn.) hovorili o tom, že chcú podpáliť auto pani Santusovej. 

Robert Kaliňák a Jaroslav Naď - 30.11.-0001
Pravda

V septembri 2021 boli zadržaní elitní vyšetrovatelia NAKA, ktorí v minulosti vyšetrovali kauzy ako Očistec, Judáš či Božie mlyny. Ako dôkaz v ich prípade poslúžili odposluchy interných debát. Strana Smer opakovane na svojich tlačových konferenciách prezentovala útržky týchto nahrávok ako údajný dôkaz manipulácie vyšetrovaní. Na jednej z týchto nahrávok, pri neformálnej debate o vyšetrovateľke Diane Santusovej, zaznie veta: “Zapálime jej auto, kanistrom.” Výrok preto hodnotíme ako pravdivý, aj keď je dôležité povedať, že verejnosť nemá k dispozícii celú nahrávku. Bolo pritom opakovane dokázané, že strana Smer tieto nahrávky vytrháva z kontextu, ktorý je často opačný, ako to prezentuje na svojich tlačových konferenciách. 

Vyšetrovatelia Ján Čurilla, Pavol Ďurka, Štefan Mašin a Milan Sabota boli obvinení zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, konkrétne zo zločinu marenia spravodlivosti, pre podozrenia, že dochádzalo k manipulácii výpovedí svedkov. Štvorica eltiných policajtov bola istý čas aj vo vyšetrovacej väzbe. O ich prepustení rozhodol bratislavský krajský súd, ktorý označil ich stíhanie za nedôvodné. Podľa Generálnej prokuratúry je však stíhanie na mieste. Generálna prokuratúra tvrdí, že policajti z NAKA chceli ľudí z inšpekcie účelovo stíhať a predísť tak vlastnému zadržaniu. V prípade, ktorý je známy ako vojna v polícii, sa čaká na právoplatný súdny rozsudok, ktorý by dal za celým prípadom bodku.

Ako dôkaz proti obvineným vyšetrovateľom slúžia aj odposluchy ich pracovných rozhovorov. Práve tieto nahrávky s obľubou prehráva strana Smer na svojich tlačových konferenciách. Na jednej z nahrávok odznie aj časť údajného výroku jedného z vyšetrovateľov Pavla Ďurku v znení:  "Zapálime jej auto, kanistrom," ktorý kritizovala v uznesení aj Generálna prokuratúra.

Výrok mal smerovať k vyšetrvateľke policajnej inšpekcie Diane Santusovej. Santusová stála na čele inšpekčného tímu Oblúk, ktorý vyšetroval podozrenia, že elitní policajti z NAKA školia svedkov veľkých káuz. Tento tím bol neskôr zrušený pre nemožnosť kontroly vedúceho tímu a jeho zástupcu zo strany nadriadených.

Policajný viceprezident Branko Kišš odpočuté rozhovory vyšetrovateľov obhajoval slovami, že sa jedná o debatu medzi policajtmi, ktorí sa bavia v kancelárii, a nič z toho, čo je tam uvedené, sa nestalo. Podľa Kišša sa malo jednať o neformálne rozhovory.

Problematicky pôsobí fakt, že verejnosť nemá k dispozícii ucelené nahrávky. Niektoré politické strany tak na svojich tlačových konferenciách prehrávajú len útržky, z ktorých nie je jasný kontext. 

Vo viacerých prípadoch bolo dokázané, že práve Smer s nahrávkami narába tendenčne. Príkladom je nahrávka, na ktorej sa podľa Smeru mali vyšetrovatelia dohadovať, ako urobiť zo strany Smer “zločineckú skupinu.” Pri vypočutí ucelenej nahrávky v relácii Na telo je z kontextu jasné, že vyšetrovatelia nehovorili, že dostali za úlohu kriminalizovať Smer, ale že im túto úlohu pripisovali Peter Pellegrini a „majster marketingu“ Robert Fico

Známy je aj prípad, kedy bola veta vyšetrovateľa v spise zaznamenaná ako: „(…) uznesenie o začatí neni (nezrozumiteľné slová), tam píšeme, čo chceme,“ kdežto z nahrávky je jasne počuť, že vyšetrovateľ Pavel Ďurka v skutočnosti povedal: „Povedal mi riaditeľ, že uznesenie o začatí, to neni list Ježiškovi, že tam píšeme to, čo chceme.“. Fico opakovane tvrdil, že nahrávka preukazuje vyrábanie dôkazov vyšetrovateľmi NAKA a ich svojvoľný postup.

Úplne opačný kontext mal aj ďalší prepis, ktorý vyznieva, že vyšetrovatelia si dohadujú so svedkami výpovede. Pri vypočutí nahrávky sa však ukázalo, že výrok znel úplne opačne: Tak nemôžem povedať, že ja som im dohodol Zemáka, aby vypovedal proti Makovi.“ V prepise policajnej inšpekcie sa však objavil v opačnom význame, ako bol vyslovený: „Som im dohodol Zemáka, aby vypovedal proti Makovi.“

Dátum zverejnenia analýzy: 18.06.2023
success
error