DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Dnes na Slovensku nie je už teraz, ešte je jeden Patriot, ktorý práve odchádza do Litvy, už odišiel holandský, nemecký a teraz vyhlásili včera, že americký Patriot ide do Litvy chrániť summit.

Robert Kaliňák a Jaroslav Naď - 30.11.-0001
Pravda

Slovensko malo po darovaní vlastného systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine k dispozícii dve batérie systému Patriot z Nemecka, jednu z Holandska a ďalšiu poskytlo USA. Najprv bola z územia Slovenska stiahnutá holandská batéria a potom americká, ktorá bola nahradená talianskym obranným systémom SAMP/T Mamba. V súčasnosti dochádza k presunu dvoch nemeckých systémov do Litvy, namiesto ktorých bude Slovensko chrániť nemecké, české a poľské letectvo a najneskôr v októbri 2023 ich má nahradiť nemecký systém Mantis. 

V októbri 2022 z nášho územia stiahli svoje batérie ako prví Holanďania. Prvá správa o tom, že sa bude sťahovať aj batéria z USA prišla v januári 2023. Podľa medializovaných informácií bola dôvodom bežná údržba vykonávaná na základni v Nemecku. Ako náhradu za americkú batériu systému Patriot, dostalo Slovensko z Talianska obranný systém SAMP/T Mamba.

V apríli 2023 nemecké ministerstvo obrany uviedlo, že plánuje ukončiť nasadenie svojich systémov Patriot na Slovensku a v Poľsku. Už skôr bolo známe, že nemecké vybavenie rozmiestnené na našom území sa bude musieť koncom roku 2023 vrátiť do Nemecka na potrebnú technickú údržbu. Ako náhradu by sme tak mali dostať dva systémy protivzdušnej obrany Mantis a päť radarov na kontrolu vzdušného priestoru. Slovenskí vojaci sa už začali od nemeckej armády učiť, ako majú systém protivzdušnej obrany Mantis obsluhovať. 

Na konci mája 2023 sa objavila správa, že systémy Patriot poskytnuté Nemeckom pre Slovensko sa presunú do Litvy, aby chránili júlový summit NATO vo Vilniuse. Nemecko prisľúbilo, že po stiahnutí systému Patriot nám bude vzdušný priestor krajiny chrániť nemecké letectvo. Pripojilo by sa tak k Česku a Poľsku, ktoré nám budú chrániť vzdušný priestor zatiaľ do konca roka 2023.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.06.2023
success
error