Demokrati
Vy ste rozdávali veci, 2200 ton munície dal váš predseda vlády a váš nominant, minister obrany, do Afganistanu. Zadarmo ste ju takto rozdali, dávali ste muníciu do Iraku, dávali ste muníciu do Sýrie. Do Azerbajdžanu ste povolili vyvážať zbrane.
Investigatívni novinári zistili, že zbrane a munícia vyrobené na Slovensku sa objavili v Sýrii a v Azerbajdžane. Vláda vedená stranou Smer-SSD v tomto období zvyšovala licencie na vývoz zbraní do tretích krajín, je však zavádzajúce tvrdiť, že ju dávala alebo povolila vyvážať do tretích krajín. 2200 ton munície poslal v roku 2006 do Afganistanu minister obrany za SDKÚ, neskôr v roku 2007 poslal minister Kašický zo strany Smer-SSD 1445,5 tony vojenského materiálu. Tento vojenský materiál bol darovaný zadarmo, v prípade vývozu zbraní do Sýrie a Azerbajdžanu sa jednalo o predaj, výrok tak celkovo hodnotíme ako zavádzajúci.
V rokoch 2006 a 2007 Ministerstvo obrany SR na čele s ministrom Františkom Kašickým (Smer-SSD), sprostredkovalo dohody o odovzdaní zbraní a munície pre Irak a Afganistan. 2200 ton munície posielal do Afganistanu v roku 2006 23. februára minister obrany Martin Fedor za SDKÚ z druhej Dzurindovej vlády vláda (.pdf, s. 20).
V roku 2016 upozornil britský denník Guardian v spolupráci s Balkánskou sieťou pre investigatívne spravodajstvo (BIRN) a Projektom pre spravodajstvo o organizovanom zločine a korupcii (OCCRP), že viaceré európske krajiny, vrátane Slovenska, obchodujú so zbraňami a muníciou na Blízkom východe aj napriek vedomiu, že tieto materiály skončia aj v Sýrii, kde prebieha občianska vojna. Informáciu vtedy potvrdili aj predstavitelia Európskeho parlamentu.
Slovenské ministerstvo hospodárstva do roku 2012 vydávalo licencie na vývoz zbraní v hodnote 64 miliónov ročne, v roku 2013 to už bolo 120 miliónov a počas rokov 2014 a 2015 až 260 miliónov ročne. Ministri hospodárstva aj obrany boli nominanti SMER-SSD, po roku 2016 bol ministrom obrany nominant SNS. Ministerstvo hospodárstva v tomto čase povolilo aj vývoz zbraní do Saudskej Arábie, ktoré mali podľa investigatívy Denníka N tiež končiť v Sýrii.
Vtedajší premiér Robert Fico za Smer-SSD okomentoval vyjadrenia o slovenských zbraniach končiacich v Sýrii nasledovne: „Zbraň je normálny biznisový produkt. Keď nepredáme my, predá niekto iný, ale potom neplačte, ak sa nebudú zbrane predávať a zrazu budeme vidieť, že naši ľudia prichádzajú o robotu. Ja som s týmto nikdy nemal problém".
Slovensko sa zapojilo do embarga na vývoz zbraní, ktoré na Azerbajdžan uvalila Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe v 90-tych rokoch kvôli arménsko-azerbajdžanskej vojne o Náhorný Karabach. Aj napriek tomu viaceré médiá, ako Česká televízia, či Denník N, dlhodobo upozorňovali na prítomnosť slovenských a českých zbraňových systémov v rukách azerbajdžanských ozbrojených síl. Dve rozsiahle reportáže o problematike prinieslo v roku 2019 české investigatívne centrum.
Slovenské zbrane mali najprv putovať do Izraela, odkiaľ sa mali dostať do Azerbajdžanu. Bývalý arménsky veľvyslanec na Slovensku, Tigran Seiranian, v roku 2018 uviedol, že export zbraní podkopáva priateľské vzťahy so Slovenskom. Aj napriek tomu, že licencie na vývoz bojovej techniky do Izraela vydalo firmám ministerstvo hospodárstva, tak slovenská vláda obvinenia z porušenia embarga odmietla. Vtedajší minister hospodárstva za Smer-SSD, Peter Žiga, dal nakoniec podozrenia žurnalistov preveriť