DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jaroslav Naď

Demokrati

Vy ste rozdávali veci, 2200 ton munície dal váš predseda vlády a váš nominant, minister obrany, do Afganistanu. Zadarmo ste ju takto rozdali, dávali ste muníciu do Iraku, dávali ste muníciu do Sýrie. Do Azerbajdžanu ste povolili vyvážať zbrane.

Robert Kaliňák a Jaroslav Naď - 30.11.-0001
Zavádzajúce

Investigatívni novinári zistili, že zbrane a munícia vyrobené na Slovensku sa objavili v Sýrii a v Azerbajdžane. Vláda vedená stranou Smer-SSD v tomto období zvyšovala licencie na vývoz zbraní do tretích krajín, je však zavádzajúce tvrdiť, že ju dávala alebo povolila vyvážať do tretích krajín. 2200 ton munície poslal v roku 2006 do Afganistanu minister obrany za SDKÚ, neskôr v roku 2007 poslal minister Kašický zo strany Smer-SSD 1445,5 tony vojenského materiálu. Tento vojenský materiál bol darovaný zadarmo, v prípade vývozu zbraní do Sýrie a Azerbajdžanu sa jednalo o predaj, výrok tak celkovo hodnotíme ako zavádzajúci.

V rokoch 2006 a 2007 Ministerstvo obrany SR na čele s ministrom Františkom Kašickým (Smer-SSD), sprostredkovalo dohody o odovzdaní zbraní a munície pre Irak a Afganistan. 2200 ton munície posielal do Afganistanu v roku 2006 23. februára minister obrany Martin Fedor za SDKÚ z druhej Dzurindovej vlády vláda (.pdf, s. 20).

V roku 2016 upozornil britský denník Guardian v spolupráci s Balkánskou sieťou pre investigatívne spravodajstvo (BIRN) a Projektom pre spravodajstvo o organizovanom zločine a korupcii (OCCRP), že viaceré európske krajiny, vrátane Slovenska, obchodujú so zbraňami a muníciou na Blízkom východe aj napriek vedomiu, že tieto materiály skončia aj v Sýrii, kde prebieha občianska vojna. Informáciu vtedy potvrdili aj predstavitelia Európskeho parlamentu.

Slovenské ministerstvo hospodárstva do roku 2012 vydávalo licencie na vývoz zbraní v hodnote 64 miliónov ročne, v roku 2013 to už bolo 120 miliónov a počas rokov 2014 a 2015 až 260 miliónov ročne. Ministri hospodárstva aj obrany boli nominanti SMER-SSD, po roku 2016 bol ministrom obrany nominant SNS. Ministerstvo hospodárstva v tomto čase povolilo aj vývoz zbraní do Saudskej Arábie, ktoré mali podľa investigatívy Denníka N tiež končiť v Sýrii.

Vtedajší premiér Robert Fico za Smer-SSD okomentoval vyjadrenia o slovenských zbraniach končiacich v Sýrii nasledovne: „Zbraň je normálny biznisový produkt. Keď nepredáme my, predá niekto iný, ale potom neplačte, ak sa nebudú zbrane predávať a zrazu budeme vidieť, že naši ľudia prichádzajú o robotu. Ja som s týmto nikdy nemal problém".

Slovensko sa zapojilo do embarga na vývoz zbraní, ktoré na Azerbajdžan uvalila Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe v 90-tych rokoch kvôli arménsko-azerbajdžanskej vojne o Náhorný Karabach. Aj napriek tomu viaceré médiá, ako Česká televízia, či Denník N, dlhodobo upozorňovali na prítomnosť slovenských a českých zbraňových systémov v rukách azerbajdžanských ozbrojených síl. Dve rozsiahle reportáže o problematike prinieslo v roku 2019 české investigatívne centrum.

Slovenské zbrane mali najprv putovať do Izraela, odkiaľ sa mali dostať do Azerbajdžanu. Bývalý arménsky veľvyslanec na Slovensku, Tigran Seiranian, v roku 2018 uviedol, že export zbraní podkopáva priateľské vzťahy so Slovenskom. Aj napriek tomu, že licencie na vývoz bojovej techniky do Izraela vydalo firmám ministerstvo hospodárstva, tak slovenská vláda obvinenia z porušenia embarga odmietla. Vtedajší minister hospodárstva za Smer-SSD, Peter Žiga, dal nakoniec podozrenia žurnalistov preveriť

Dátum zverejnenia analýzy: 18.06.2023
success
error