ĽSNS
Ešte nie je už to embargo účinné, tak už sme videli ako na to zareagovali trhy, ceny sa zvýšili, čiže už teraz vidíme negatívny dôsledok toho a samozrejme všetko nasvedčuje tomu, že tie ceny budú rásť aj naďalej.
Ceny ropy na základe prijatých sankcií EU naozaj poskočili smerom nahor, aj keď neskôr v týždni znova klesli. Kvôli súhre viacerých faktorov predpovedajú analytici vyššie ceny aj do budúcnosti. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.
Ceny ropy sa po dohode EÚ na čiastočnom embargu voči dovozu z Ruska dočasne zvýšili. Severomorská ropa Brent stúpla v reakcii na prijaté sankcie o 1,5 % na 123,5 dolára za barel a americká ropa WTI o 3,3 % na 118,8 dolára. V druhej polovici tohto týždňa už ale „šok z embarga“ na trhu opadol a ceny Brentu klesli smerom k 116 dolárom za barel.
Ceny ropy by ale mali stúpať aj v najbližších týždňoch. Môže za to niekoľko faktorov. Okrem dohody EÚ na čiastočnom zákaze dovozu ruskej ropy, aj vývoj pandemickej situácie v Číne, a tiež prichádzajúca letná motoristická sezóna.
Zvýšenie prognóz cien ropy predpovedajú aj najvýznamnejšie svetové banky. Barclays na základe správy agentúry Reuters v pondelok uviedla, že v tomto roku očakáva zvýšenie priemernej ceny ropy Brent o 11 dolára a v budúcom roku o 23 dolára za barel. Prognózu smerom nahor oznámila aj banka Citigroup.