DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Čo z toho máme? Ukrajina nám nikdy nepomohla, Ukrajina nás hrubo oklamala. Keď sme potrebovali plyn v roku 2009, tak nás Tymošenková oklamala.

25.05.2022
Neoveriteľné

Robert Fico ako premiér SR riešil plynovú krízu v roku 2009, kedy Rusko zastavilo plyn do Európy s vtedajšou premiérkou Ukrajiny Juliou Tymošenkovou. Na rokovaniach jej predstavil návrh výmennej dohody, ktorý však ukrajinská strana odmietla. Demagog.sk nenašiel verejne dostupné informácie o tom, že by Tymošenková pripustila prvotné prijatie dohody, preto hodnotíme Ficov výrok ako neoveriteľný.

Poslanec Fico v tvrdení naráža na plynovú krízu z januára 2009, kedy Rusko zastavilo dodávky plynu do Európy cez územie Ukrajiny. Na Slovensko neprúdil plyn 12 dní, čo vtedajšia Ficova vláda intenzívne riešila s predstaviteľmi Ruska, ale aj Ukrajiny.

Rokovania prebiehali 13. januára 2009 v Kyjeve a následne v Moskve. Na Ukrajine sa Fico stretol s premiérkou Juliou Tymošenkovou, ktorej navrhol provizórnu dohodu, pri ktorej by sa na Slovensko mohol dostať ruský plyn. Konkrétne sa jednalo o výmennú operáciu, pri ktorej by Rusko uvoľnilo malý objem zemného plynu na Ukrajinu cez jej vnútorné potrubia a tá vzápätí pustí rovnaký objem zo svojich podzemných zásob na západnej Ukrajine na Slovensko.

Rovnakú dohodu o výmennej operácií následne Fico predstavil vtedajšiemu ruskému premiérovi Vladimirovi Putinovi, ktorý s ňou hneď súhlasil

Tymošenková sa však vyjadrila, že Ukrajina musí túto “operáciu” vyhodnotiť, či je technologicky možná. O deň neskôr ju odmietla s tvrdením, že Ukrajina ju nedokáže zrealizovať, pretože by od plynu odpojila veľké množstvo ukrajinských domácností.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek sa však vyjadril, že takáto operácia možná je.

Ešte pred Tymošenkovej odmietnutím premiér Fico povedal, že v prípade, ak Ukrajina odmietne náš návrh Slovensko bude musieť prehodnotiť vzťahy s východným susedom, pretože: “ak povedia nie, tak to bude len z politických dôvodov.”

K Ficovmu výroku z 15. mája 2022 sa vyjadril energetický expert Karel Hirman, ktorý tvrdí, že Fico klame, pretože Ukrajina nám v roku 2009 nebola nič dlžná, keďže Rusko zastavilo plyn tak isto Ukrajine, ako aj Slovensku.

Faktom je, že Slovensko malo v tom čase uzavretú dohodu o dodávkach plynu s ruskou spoločnosťou Gazprom a Ukrajina poskytovala iba tranzitné služby.

Ficove tvrdenie hodnotíme ako neoveriteľné. Ficov spôsob vyjadrenia implikuje možné porušenie dohody z rokovaní medzi slovenskou a ukrajinskou delegáciou. Informácie o oklamaní Slovenska ukrajinskou premiérkou Tymošenkovou však nie je možné dohľadať z verejných zdrojov. 

Demagóg.sk overoval podobný Ficov výrok v roku 2015, kedy sme jeho tvrdenie označili ako pravdivé, ten sa však týkal primárne nečinnosti ukrajinskej strany.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.08.2022
success
error