DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Mazurek

Republika

Hotely, penzióny, reštaurácie, športoviská, obchody, kultúra... Skrátka všetko v Poľsku celý čas funguje, a teraz už aj o desiatky percent lacnejšie ako u nás. Žiadne covid pasy a OP+ režimy.

13.02.2022
Zavádzajúce

Tvrdenie poslanca Mazureka hodnotíme ako zavádzanie. Časť jeho výroku o otvorených prevádzkach vzbudzuje dojem, že v Poľsku neplatia žiadne opatrenia pri vstupe do hotelov, reštaurácií či na kultúrnych podujatiach. Mazurek však neuvádza opatrenia o 30 % kapacite pre neočkovaných či nutných Covid passoch. Pri téme lacnejších tovarov a služieb má pravdu iba čiastočne a opäť zabúda na spomenutie dôležitých argumentov.

Poslanec Mazurek má pravdu v tom, že v Poľsku sa počas minuloročnej jesennej vlny pandémie celoplošne nezatvárali služby a kultúrne zariadenia. 

V Poľsku však aktuálne platia obmedzenia kapacít na kultúrnych podujatiach, v hoteloch a reštauráciách a v obchodoch je povinnosť zachovať limit jedného zákazníka na 15 metrov štvorcových.

Tieto limity sú však uplatňované iba pre nezaočkovaných obyvateľov. Netýkajú sa teda očkovaných a testovaných obyvateľov alebo tých, ktorí Covid prekonali.

Všetci očkovaní, testovaní alebo prekonaní sú povinní predložiť digitálny Covid Pass alebo potvrdenie o príslušnosti k jednej z týchto skupín.

Konkrétne v kultúre je maximum 30 % kapacity daného zariadenia pre vnútorné aj vonkajšie podujatia.

Hotely môžu ubytovať maximálne 30 % neočkovaných, netestovaných či neprekonaných hostí. V reštauráciách je taktiež kapacita 30 % a naviac sú nutné rozostupy 1,5 metra medzi osobami.

V obchodoch je nutné dodržiavať obmedzenie počtu ľudí v predajni, a to konkrétne 1 osoba na 15 metrov štvorcových.

Časť výroku o lacnejších tovaroch a službách je založená na rozhodnutí poľskej vlády dočasne znížiť DPH na pohonné hmoty z 23 % na 8 % a na niektoré druhy potravín ju dokonca dočasne zrušiť. Tieto opatrenia by mali trvať od 1. februára do 1. augusta 2022.

Pri hodnotení tejto časti výroku je však nutné upozorniť, že v Poľsku je štandardná DPH na väčšinu potravín 5 %. Preto jej dočasné zrušenie nebude mať taký výrazný efekt, o akom píše poslanec Mazurek.

Ekonóm Vladimír Baláž taktiež dodáva, že zníženie DPH má len krátkodobý efekt a neskôr sa cena potravín vráti na pôvodnú úroveň ako vyššia marža pre obchodníkov.

Pri porovnaní cien pohonných hmôt je tvrdenie o výrazne nižších poľských cenách pravdivé

Dátum zverejnenia analýzy: 23.06.2024
success
error