SaS
Minulý týždeň NCZI evidovalo najviac nakazených v skupinách nad 35 rokov a najmenej v skupine pod 9 rokov.
Minister školstva nesprávne používa údaje NCZI a zavádzajúco navodzuje dojem, ako keby v skupine detí do 9 rokov bolo najmenej prípadov Covidu-19 spomedzi všetkých vekových skupín za aktuálne obdobie. NCZI však píše o najnižšej miere pozitivity v tejto skupine, navyše za celé obdobie pandémie od marca 2020. V diskusii o zatváraní škôl je podstatné pozerať sa na aktuálne údaje, pre ktoré tvrdenie Branislava Gröhlinga neplatí: najviac pozitívnych prípadov za ostatný týždeň je vo vekovej skupine 45-49 rokov, druhou najčastejšou kategóriou sú deti od 10 do 14 rokov, pričom deti od 5 do 9 rokov sú siedmou najčastejšou skupinou spomedzi 20.
NCZI zverejnilo 18. novembra 2021 údaje, podľa ktorej je priemerný vek človeka pozitívne testovaného PCR testom na Covid-19 40 rokov. V tlačovej správe tiež spomenulo mieru pozitivity: „Najvyššiu mieru pozitivity eviduje NCZI u vekovej skupiny 35 až 44 rokov a u 45- až 54-ročných osôb. Naopak, najmenej pozitívnych PCR testy odhalili u detí do deväť rokov.”
Minister školstva tieto informácie použil ako argument na nezatváranie škôl. Jeho formulácia “minulý týždeň evidovalo NCZI” tiež vytvára dojem, ako keby išlo o aktuálne údaje, podľa ktorých treba robiť rozhodnutia. NCZI pritom zverejnilo informácie o celom priebehu pandémie, ktorý nie je výpovedný pre súčasnú situáciu, delta variant a otvorené školy.
Spomedzi pozitívnych v priebehu týždňa od 17. novembra do 23. novembra je najsilnejšie zastúpená veková skupina 40 – 44 rokov. Po nej nasledujú deti vo veku 10-14 rokov, tretí sú ľudia od 45 do 49. Skupina detí od 5 do 9 rokov je na 7. mieste spomedzi 20 vekových kategórii, podľa ktorých dáta NCZI usporiadava. Nie je preto pravda, že nakazených do 9 rokov je najmenej, neplatí to ani pre vekovú skupinu 0-4 roky.
Ministerstvo školstva sme požiadali o stanovisko, odkázali nás na tlačovú správu NCZI, ktorú zverejnila TASR.