Hlas
Napríklad v prípade lekárov je to až jedna tretina lekárov, ktorí vyštudujú tu, idú do zahraničia...Ale opakujem, je tu prvý pozitívny trend, myslím, že už dvojročný, keď sa viac ľudí vracia na Slovensko, ako odchádza.
O odchode jednej tretiny mladých na Slovensku vyštudovaných lekárov informovali v rozhovore pre Denník N aj šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana, respektíve šéf stratégie tohto inštitútu Michal Štofko. Rovnako potvrdené bolo aj Tomášovo tvrdenie o pozitívnom migračnom trende, o ktorom vo svojom článku informoval portál sme.sk. Z dostupných informácií však vyplýva to, že zo Slovenska viac Slovákov odchádza, ako sa vracia. Pozitívnej migračnej bilancii pomáha najmä imigrácia cudzincov. Preto nie je možné konštatovať, že sa viac ľudí na Slovensko vracia, ako z neho odchádza. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.
Počet Slovákov, ktorí sa vracajú zo zahraničia naspäť domov, z roka na rok rastie a zároveň je stále menej tých, ktorí odchádzajú hľadať svoje uplatnenie do zahraničia. Rastie počet vracajúcich sa Slovákov aj prichádzajúcich nových cudzincov. V porovnaní s EÚ a V4 je však cudzincov prichádzajúcich na Slovensko stále oveľa menej. Cudzinci prichádzajú hlavne do regiónov s nedostatkom pracovnej sily a poukazujú tak na nedostatočnú mobilitu domácej pracovnej sily. Slováci sa vracajú aj do menej rozvinutých okresov a väčšina z nich na Slovensku ostáva dlhšiu dobu, minimálne 5-10 rokov. Vyplýva to z analýzy Inštitútu finančnej politiky (IFP) z roku 2018.
Z údajov zdravotných poisťovní vyplýva pozitívne migračné saldo. Počet ľudí prichádzajúcich na Slovensko v roku 2016 prevýšil počet odídencov o takmer 6000. V roku 2017 ich počet dosiahol až 15-tisíc. Migračnú bilanciu však zvyšujú najmä cudzinci, ktorí prichádzajú na Slovensko pracovať. Nejde teda iba o Slovákov navrátených do vlasti. „Bez príchodu občanov z iných krajín by bolo migračné saldo stále záporné. Trend sa však zlepšuje. Kým v rokoch 2010 do 2015 prišlo každoročne späť približne 28.000 Slovákov, v roku 2016 sa toto číslo zvýšilo až na 32.000," uviedol IFP.
Zdroj: IFP (.doc, str. 2)